Нашите котки, макар и живеещи у дома, по своята същност са си хищници. Въпреки това съществуват редица причини, които да ни накарат да държим котката си изключително само в къщи. Котките могат да живеят изключително щастлив и пълноценен живот, без изобщо да излизат навън! Но хранителните потребности на такива котки са различни спрямо техните посестрими, живеещи на свобода.
Отглеждането у дома срещу отглеждането на открито
Котките се нуждаят от това да са ангажирани с нещо. Пълноценните занимания са напълно възможни, както на двора, така и у дома! Е, у дома те не могат да гонят мишки или пък да ходят на лов за птички. Битките с котката на съседите също са малко вероятни. Но играчките, развиващи интелигентността, съвместната игра със стопаните, високото дърво – катерушка и драскалка и изобилие от места за криене (например котешката къщичка) също са добър стимул за домашната котка, и са богат извор на забавления и разнообразие. Но въпреки това, котката, живееща само у дома се движи много по-малко от котката, която живее на открито и дори от тази, която просто има достъп навън. Тя няма нужда да се бори и да отбранява своята територия. Тя също няма как да навърти в домашни условия километража, който свободно живеещите котки правят всеки ден, освен ако не се качи на бягащата пътечка. Затова домашните котки прекарват повечето време в излежаване и грижа за козината. Те имат нужда от значително по-малко количество калории, отколкото котките, които са навън. Домашно живеещите котки тичат и ловуват по-малко, а ядат повече. Ето защо храненето с подходяща храна, специално съобразена с техните специфични потребности, е от изключителна важност.
Правилното хранене на домашно живеещите котки
Ако искате котката Ви да приема по-малко калории, може би първата Ви мисъл ще бъде просто да намалите количеството на храната, която й давате, например наполовина. За съжаление не става така. Домашната котка наистина се нуждае от по-малко калории, но за сметка на това тя има нужда от същото количество витамини, минерали и други хранителни съставки, от което се нуждаят и котките, живеещите на свобода!
И дори талията на Вашата котка да е по-голяма, отколкото би трябвало да бъде, една евентуална диета би могла да е опасна за нея: Котките са много чувствителни към рязкото сваляне на тегло. В резултат на радикално отслабване и бързо разграждане на мазнините може да се стигне до състояние, наречено чернодробна липидоза или мазен чернен дроб.
По-доброто решение в този случай е да се ориентирате към храни, предназначени специално за домашно живеещи котки. При по-ниско съдържание на калории те предлагат достатъчно количество от всички останали хранителни вещества, така че потребностите на котката Ви да са задоволени и тя да бъде здрава и в добра форма.
Много от видовете храни, предназначени за домашните котки са дообогатени и с други съставки: например добавената аминокиселина L-карнитин оказва положително влияние върху запазването на редуцираното тегло. Балансираното съотношение между калция и фосфора в котешката храна е много важно за минералния състав в организма на котката. Чрез него може да се намали и рискът от образуване на бъбречни и пикочни камъни. Пълноценните и качествени белтъчини създават усещане за ситост и спомагат за запазването на мускулната маса и при по-малко активните животни. Освен това храната, предназначена за домашно живеещи котки е с добавени съставки, които спомагат за почистването на зъбите или пък за изхвърлянето на космите, които котките поглъщат, докато почистват козината си.
Най-важните съставки на природосъобразната храна!
Специализираната храна за котки би трябвало да бъде в най-голяма хармония с техните потребности и природа. Но едно широкообхватно проучване, проведено с САЩ, показало, че при голяма част от специализираните продукти не се обръща достатъчно внимание върху това как те влияят върху здравето на котките.
Като месоядни животни, котките се нуждаят от висок дял на пълноценни протеини с храната си. Въглехидратите те усвояват в силно ограничена степен. Затова в списъка с продуктите, съдържащи се в храната, месото трябва да стои на първо място. Вторичните растителни продукти, както и житните култури, ако изобщо присъстват, трябва да са в минимални количества. При наличие на вторични продукти следва да бъдете особено внимателни: описанието „месни субпродукти“ може да обхваща всички възможни субпродукти, включително и такива, които натоварват организма, като черен дроб или далак и дори косми или рога.
И все пак има такива: висококачествени специализирани продукти, които напълно посрещат потребностите на домашните котки и им осигуряват възможност за пълноценно и природосъобразно хранене!
Желаем на котката Ви добър апетит!