Британска късокосместа
© Sterneleben / stock.adobe.com
Търсите котка, която идеално да допълва семейството Ви със спокойния си, уравновесен характер и която евентуално да можете да отглеждате изцяло на закрито? В такъв случай е много вероятно да Ви препоръчат породата британска късокосместа. Едва ли някой любител на котките може да устои на плюшената козина и на големите очи на британската късокосместа котка. При това характерът на „британката“ също те кара да я заобичаш! Но какво още трябва да знаете? Подготвеният от нас портрет на породата подробно Ви запознава с тези късокосмести котки от Великобритания и Ви предлага съвети, свързани с покупката, отглеждането, храненето и грижите за здравето ѝ.
Съдържание
Британска късокосместа е една изключително безпроблемна порода: с дружелюбен и спокоен характер, тя се приспособява към живота в почти всяко домакинство – дори и тогава, когато в семейството има деца или други домашни животни.
Външен вид
Късата, гъста и лесна за поддръжка козина на британската късокосместа котка, нейната компактна, овална глава с кръгли уши и големи, жълти очи напомнят на мече-играчка… Това е котка, която веднага Ви се приисква да гушкате! Нищо чудно, че британска късокосместа се е превърнала в една от най-обичаните котешки породи.
Британските късокосмести котки са с по-скоро солидно телосложение. Точно като и другите по-едри породи котки, и те растат бавно. Те не се считат за напълно пораснали чак до третата им година! Женските тогава тежат до 5 килограма, а котараците – до 7 килограма. За сметка на това британските късокосмести са доста дълголетни. В повечето случаи те се радват на добро здраве и при правилно гледане и хранене могат да доживеят поне до 15 години.
Много любители на котки познават породата британска късокосместа в класическата синьо-сива окраска. Въпреки че се срещат синьо-сиви котки от тази порода, те не бива да бъдат обърквани с картезианските котки – както вече отбелязахме, тази грешна представа си има своите причини. В продължение на историята си, породата британска късокосместа многократно е била кръстосвана с картезианската. Но днес цветовата палитра на британската късокосместа може да задоволи всякакви предпочитания, тъй като тези котки се срещат в почти всички познати окраски!
Окраска
Независимо дали едноцветна или многоцветна: всяка британска късокосместа котка е радост за окото. Едноцветните животни се срещат в синьо-сиво и в черно, много популярни са също така цветовете „lilac“ и „fawn“, които съответстват на светлобежово. Има червени и кремави на цвят котки, срещат се и черно-бели и трицветни животни. Който харесва необикновеното, ще хареса цветовите варианти „Chocolate smoke“ (шоколадов пушек) или „Blue torty tabby (синьо костенурково таби)! Или какво ще кажете за „Британска късокосместа Silver Shaded“ (сребристо затъмнено)? При котките, обозначавани като „shaded“, съответният цвят се проявява само във върха на косъма – така той изглежда като туширан.
И все пак най-популярни са класическите „таби“ варианти. В крайна сметка всеки познава сребристата таби котка от рекламите на „Whiskas“! Обаче и другите варианти окраска „таби“ на британската късокосместа котка са много харесвани. Независимо дали тигрова, мраморна, петниста, в цветовете сinnamon, harlekin или colorpoint: при над 300-та признати цветови варианта не може да остане неизпълнено желания!
По-долу сме подготвили кратко резюме на най-важните окраски на козината на породата британска късокосместа:
Colorpoint (цветни петна): при тази окраска в основния цвят са само краищата на тялото (лице, уши, крака, опашка, а при котараците – и участъка около гениталиите).
Chinchilla (чинчила): британските късокосмести котки с окраска „чинчила“ се отличават с много интересното си оцветяване: една осма от косъма е в един от основните нюанси на черното, а останалата част е сребристо-бяла.
Tabby: „tabby“ означава повече от просто тигрова шарка. В зависимост от проявлението на шарките, окраската „tabby“ при британската късокосместа котка може да бъде „mackerel“ (тигрова (скумриена)), „classic“, „blotched“ (класическа (мраморна)), „spotted“ („петниста“) или „ticked“ (маркирана).
Tortie (костенуркова): обозначава окраската на трицветни британски късокосмести, наричани още „костенуркови“. Генетично обусловено е, че британските дългокосмести с окраска тип „tortie“ са винаги женски.
Torbie: тези котки съчетават цветовете на „tortie“ и „tabby“.
Harlekin: само 1/6 от козината е цветна.
Van: тези котки са едноцветни с висок дял на бялото.
В професионалния жаргон за описание на шарката често се използва комбинация с преобладаващия цвят на козината. Пример за това е британската късокосместа „сребристо таби“: на сребристо-бяла основа ясно се очертават шарките „таби“.
Характер
Британската късокосместа е изключително безпроблемна порода: нейните представители са с дружелюбен и спокоен характер, те се приспособяват към живота в почти всяко домакинство – дори и тогава, когато в семейството има деца или други домашни животни. Представителите на породата са уравновесени и дружелюбни към хората. По правило те не са акробати, характерът им е по-скоро спокоен. Затова те често се предлагат като перфектни котки за отглеждане в жилище – но дали животът в апартамента е подходящ за конкретната котка, зависи не на последно място от индивидуалността на животното, както и от дразнителите в дома. Ако искате да отглеждате котката си основно у дома, разнообразното обкръжение с много възможности за драскане, игра и криене е задължително! Играта с хората е незаменима. Котките по природа са хищници. Дори и уравновесените котки са все още 100% ловци – и като такива бързо се отегчават, ако липсват съответните предизвикателства.
Пестящ място вариант за разширяване на котешкия свят е т. нар. „трето измерение“. Най-добрият пример за това е дървото за драскане – то не само се простира в четирите посоки, но и нагоре. Котките обожават катеренето и обичат да наблюдават района си отгоре. Ако не сте почитател на високите до тавана дървета за драскане, то и етажерките могат да се преобразуват в истински „рай за катерачи“.
Хранене
Най-сполучлива хранителна база за котки като британските късокосмести са висококачествените котешки храни с високо съдържание на прясно месо, здравословни протеини и малко количество вторични растителни продукти. Храната, предназначена конкретно за тази порода, още по-точно съответства на специфичните потребности на животните. Специално разработените за породата британска късокосместа храни се отличават със специална форма на крокетите, която улеснява поемането на храната от котки с къса челюст и подбужда към дъвчене. Те, разбира се, не заменят редовните контролни прегледи при ветеринарен лекар.
За да се предотвратят заболявания на ставите и хипертрофична кардиомиопатия, специално предназначените за породата храни често съдържат и допълнителна доза таурин и хранителни вещества за хрущялите като глюкозамин. Хранителните вещества като витамин B и добавките като масло от сьомга могат да допринесат за блясъка на козината.
Естествено, можете и целенасочено да допълните начина на хранене на Вашата котка. Тауринът отговаря за мрежата от неврони и регулира сърдечния пулс. Предозирането е невъзможно, тъй като излишъкът веднага се изхвърля от организма – но недостигът на това вещество води до слепота, нарушена имунна система и втвърдяване на сърдечния мускул. Препоръчителната доза за една котка е 100 до 200 мг таурин на ден. Затова много любители на котките добавят таурин към готовите храни. Висококачествените масла могат да допринесат за лъскава козина – в добре заредените, специализирани магазини се предлагат капсули с масло от сьомга. Същото важи и за допълваща храна, подпомагаща функцията на ставите. Глюкозамините в прахообразна или течна форма могат да бъдат смесени с храната.
Освен от природосъобразен начин на хранене, британските късокосмести котки не се нуждаят от специални грижи или превенция на здравето. Редовните профилактични прегледи при Вашия ветеринарен лекар, ежеседмичната поддръжка на козината с четка или гребен, природосъобразната храна, контролът на теглото и многото внимание, любов и игри са най-добрият способ за здравето и щастието на Вашата четиринога съжителка!
Здраве и заболявания
Едрото тяло натоварва костите и ставите на „британките“. Като цяло за никоя котката не можем да сме сигурни, че е защитена от болести, за съжаление обаче, поради изкуствено намаления генофонд, расовите домашни любимките страдат от тях значително по-често.
Наред с предразположението към ставни заболявания, при късокосместите британски котки за съжаление често се срещат и сърдечни болести като хипертрофична кардиомиопатия, както и хемофилия B – вид заболяване на кръвта. Освен тях и абревиатурата PKD предизвиква безпокойство сред средите на развъдниците – „Polycystic Kidney Disease – наследствените кисти по бъбреците се срещат при британските късокосмести, както и при персийските и екзотичните късокосмести котки. Симптомите се проявяват едва в напреднала възраст, дотогава животните вече са предали гена на поколенията си… Наследствените бъбречни кисти се унаследяват посредством доминантен ген. Това означава: котка с кисти винаги ги предава на потомството си! Ултразвуково изследване след десетата седмица от живота може обаче да установи предразположение към поликистозност на бъбреците. Затова, за да се изключи предаването на наследствени болести на потомството, използваните за развъждането котки трябва редовно да бъдат изследвани от ветеринарен лекар! Ако купите котката си от развъдник, трябва да настоявате да Ви представи резултати от направени изследвания на животните-родители.
Развъждане
Британска късокосместа се счита за най-старата британска порода котки. Предполага се, че тези котки са били доведени във Великобритания от римляните, където дълго време са живяли изолирано. Възможно е тези подобни на плюшени мечета котки да произхождат и от улиците на Англия, днес обаче „британките“ рядко ловят мишки. Тази порода се развъжда целенасочено от повече от 100 години. През 1871 г. първите котки от породата британска късокосместа са били представени на котешкото изложение в Crystal Palace.
Кръстоски с породата са правени най-вече след двете световни войни. За да се увеличи намаляващият брой на тази расова котка и да се подобри типът ѝ, към генофонда ѝ са били включени предимно персийски и картезиански котки. В резултат на това картезианската котка и британската късокосместа са започнали все повече да си приличат. През 1970 г. тези две породи дори са били обединени от организацията на развъдниците FIFe, като всички сини котки са били приети за картезиански, а всички котки в други цветове – за британски късокосмести. Тази класификация е отменена през 1977 г. Въпреки че и сега британската късокосместа понякога се бърка с картезианска, целенасоченото развъждане е довело до различен външен вид. Кръстосването с персийски котки от своя страна е повлияло на телосложението на британската късокосместа – то е станало по-късо и масивно, докато тялото на истинската картезианска котка е по-скоро стройно и съответства на това на средната домашна котка.
Посредством кръстосването с персийски котки възниква и породата британска дългокосместа, наричана още „хайлендър“ – вариант на британска късокосместа, обаче със среднодълъг косъм. Дългокосместите „британки“ се развъждат в съответствие със същите стандарти, важащи и за породата британска късокосместа и се различават от нея само по дължината на козината. Също както и британските късокосмести, и дългокосместите котки са уравновесени създания, които будят възторг с приспособимия си и дружелюбен характер.
След признаването на породата през 1980 г., британските късокосмести котки вече често са звездите на международните котешки изложби.
Как да откриете подходящия развъдник
За да се изключи наличието на наследствени болести и евентуалното им предаване на потомството, използваните за развъждането котки трябва редовно да бъдат изследвани от ветеринарен лекар! Затова за купувача на британска късокосместа котка е много важно да се доверява само на професионални развъдници и преди покупката да провери дори сърцето и бъбреците – в буквалния смисъл на думата. В зависимост от произхода и евентуални налични отличия от изложби, домашната котка може да струва няколкостотин и дори хиляда евро. Висока цена за една котка! Ако обаче развъдникът е професионалист, тези пари са инвестирани добре. Той редовно контролира животните-родители, инвестира в качествена храна, чифтосва интелигентно и не позволява женските котки да раждат непрекъснато. Той оставя на котенцата достатъчно време, необходимо им, за да се подготвят за преместването си в новия дом. По правило котенцата не би трябвало да бъдат отделяни от майките им и братчетата и сестричетата им преди дванадесетата или дори шестнадесетата седмица от живота им. През този период младите котки се учат на всичко важно за балансиран, здравословен котешки живот и се подготвят да станат пълноценен член на новото си семейство! Всичко това естествено струва пари.
Не бива да се доверявате на непрофесионални развъдници, т. нар. „размножители“, които предлагат „расови котки без документи“ на изгодна цена. Развъдниците, членуващи в сдружения, взимат мерки за здравето на животните си и за редовните профилактични прегледи за наследствени заболявания. „Развъдниците“, които преди всичко искат да изкарат печалба от животните си, често си спестяват превантивни мерки за здравето или чифтосват животни с близко родство. Резултатът е котки с наследствени болести или котенца, отделени твърде рано от майките си и предадени в нов дом без да са ваксинирани…
Професионални развъдници можете да намерите и чрез съответните съюзи и сдружения. Няма да навреди на никого, ако внимателно проучите котилото. Опитайте се да дистанцирате от покупки от „съжаление“. Вземането на „расова котка без документи“ от пренаселеното домакинство на някой непрофесионален развъдник обикновено просто отваря място за нови нещастни животни… И при развъждането на котки важи принципът на търсене и предлагане.
Расови котки в приютите за животни
За съжаление родословното дърво не предпазва от злощастни стечения и превратности в живота – и британските късокосмести също понякога попадат в приютите за животни. Който иска да подслони котка от тази порода и е готов да приеме вече пораснало животно, може да намери в приюта котки с оформен характер, които с радост очакват хубавия си, нов дом при обичащи животните хора!
Желаем Ви много приятни мигове с Вашата британска късокосместа котка!