{"url":"https://www.zooplus.bg/spisanie/kotki/na-put-s-kotkata/s-kotka-v-samoleta","title":"С котка в самолета","mag_id":331059,"is_single":true,"cat_name":"Котки","sub_cat_id":158278,"sub_cat_name":"На път с котката","cat_id":158270}
В сравнение с пътуването с автомобила престоят в самолета е по-недолюбван от четириногите ни приятели. Непознатите миризми, силните звуци и разликата в налягането правят полета неприятен дори и за най-спокойните домашни тигри. За съжаление обаче не винаги е възможно да се избегне летенето с котката. Без значение дали Ви предстои преместване или просто по-продължителен престой в чужбина: с малко подготовка Вие ще можете да направите пътуването със самолет приятно за Вашата любимка, разбира се, доколкото това е възможно.
Който е набрал смелост и е решил да предприеме самолетно пътуване с котка, трябва най-напред да се осведоми относно действащите правила и разпоредби при съответната авиокомпания. Докато някои от тях не допускат абсолютно никакви животни в пътническия салон и съответно четирикраките пътуват в багажното отделение, други дават възможност за вземане на домашния любимец с Вас. При всички случаи обаче действащите разпоредби относно теглото и размера на допусканите транспортни кутии и клетки са различни. В повечето случаи текстилните транспортни чанти, предназначени специално за въздушния транспорт, са за предпочитане. Обикновено за животното следва да съобщите още в момента на закупуване на билетите, а често за него се заплаща такса.
Ако летите за чужбина трябва да сте осведомени относно и да спазвате правилата за пристигащи в съответната страна. Тази информация може да бъде получена на страницата на нейното посолство. В зависимост от установените правилата в страната, за която пътувате, Вашата котка може да се нуждае от здравен сертификат или от поставяне на определени ваксини. Паспортът на домашен любимец, валиден на територията на Европейския съюз, е задължителен. Не забравяйте при пътуването да вземете със себе си всички документи!
Котка в самолета: медикаменти
Дори и да искате да го направите за доброто на котката си: успокоителните средства при въздушни пътувания не са препоръчителни. Много авиокомпании дори изрично забраняват употребата им. Причината: високо във въздуха действието на медикаментите е многократно по-силно, отколкото на земята и резултатите от него са непредвидими. Затова все повече авиокомпании имат политика да не транспортират животни, намиращи се под въздействието на седативи – нито в багажното отделение, нито в пътническия салон.
Ако искате да успокоите котката си, можете за използвате спрей с феромони като например Feliway или Felifriend или цветни капки на доктор Бах. Противостраховите гранули се купуват от магазините за животни и съдържат хомеопатична смес във вид на малки топчета. Освен тях, хранителните добавки, съдържащи аминокиселината триптофан, стимулират отделянето на хормона на щастието серотин в мозъка и по този начин правят животното по-отпуснато и спокойно.
Контрол на сигурността
По време на проверката на сигурността животните, пътуващи в пътническия салон трябва да бъдат извадени от клетката си. Попитайте за възможност да ви бъде осигурено отделно помещение и наблегнете на факта, че ако котката Ви избяга, това няма да бъде от полза за никого и би затормозило въздушния транспорт – понякога си струва да проявиш малко нахалство!
По време на полета
Подготовката за полет си е извънредна ситуация. Пребиваването в самолета и налягането, покачващо се с нарастването на височината, е всичко друго, но не и приятно за Вашата котка. Реакциите на различните животни е различна: някои притихват, други шумно се оплакват от причинения им дискомфорт. Трети пък изпадат в паника или пък започват да дишат учестено. Без значение какво се случва, по време на полета, котките трябва да останат в транспортната чанта или кутия през цялото време. Тя трябва да бъде надлежно затворена и да стои на определеното ѝ място. За тези разпоредби на авиокомпаниите си има причина: никой не иска котката му да избяга в самолета. Това е единственият начин да се избегнат евентуалните алергични прояви или пристъпи на фобии сред пътниците, както и търсенето на котката в продължение на часове.
В зависимост от продължителността на полета може да се наложи да дадете на котката си малко вода или да я поуспокоите. Малка глътка вода или пък парченце котешка паста карат животното да преглътне и могат да помогнат за изравняване на налягането. Не всяка котка обаче иска да пие по време на пътуването. Въпреки че са жадни, много от тях отказват да приемат вода. Ако пътуването е наистина дълго, можете да се опитате да впръскате малко вода в устата на котката с помощта на спринцовка. За целта е необходимо да да отворите ципа на транспортната чанта и да бръкнете вътре. Не се учудвайте обаче, ако котката Ви отблъсне и дори изсъска. Престоят в самолета си е наистина извънредна ситуация!
Заради климатичната инсталация в самолета често е студено. Кърпата, преметната върху транспортната кутия предпазва от течение. Но пък не на всяка котка ѝ допада да стои на тъмно. Много от транспортните чанти разполагат с различни прозорчета, които се фиксират с велкро и могат да се отварят или затварят според нуждите.
Пристигането
Най-сетне кацнахме! Само че с пристигането на летището пътуването още не е приключило. Ако излизате зад граница, трябва да минете през митнически контрол. Служителите не винаги се интересуват от домашните любимци, но при всички случаи здравният сертификат и паспортът на котката да Ви бъдат подръка. Без тези документи не можете да влезете на територията на страната, а често не можете и да я напуснете. Допълнителна информация има на страницата на съответното посолство.
След полета
Завърнала се у дома, пристигнала в хотела, където ще почивате, или пък в новото жилище, в началото котката Ви ще бъде малко не на себе си. Дайте ѝ възможност да си почине и да стъпи на крака! По време на периода на свикване спреят Feliway или цветните капки на доктор Бах отново могат да Ви бъдат полезни.
Желаем на Вас и на Вашата котка приятно пътуване и всичка най-хубаво!
Котките не обичат да пътуват. Всяка промяна на мястото им е чиста форма на стрес за тези чувствителни животни, тъй като непознатите звуци и миризми изнервят и най-стабилните от тях. И все пак, на всеки притежател на котка все някога му се налага да пътува с колата заедно със своята любимка – било то за рутинния преглед при ветеринарния лекар, поради смяна на жилището или просто във ваканция. Пътуването с кола не е любимият начин на придвижване за Вашата котка – и все пак с известна подготовка можете да преборите нейния страх и неприязън.