{"url":"https://www.zooplus.bg/spisanie/kotki/vuzpitavane-na-kotkata/kotkata-ne-poddurzha-chistota","title":"Какво да правим, когато котката не пази чистота?","mag_id":330778,"is_single":true,"cat_name":"Котки","sub_cat_id":158274,"sub_cat_name":"Възпитаване на котката","cat_id":158270}
По природа котките са много чисти създания. Ако вашата любимка престане да използва правилно котешката тоалетна или пък започне да неглижира своята ежедневна процедура по почистване, това е сериозен знак за наличието на тежки здравословни или психически проблеми! Липсата на хигиена при котката може да се прояви по различни начини. Ако вашата любимка започна да върши своите нужди извън своята тоалетна, това не е нещо за пренебрегване. Но също така, ако тя престане да се почиства, или пък започне да го прави твърде често, това може да бъде знак за сериозно заболяване от физическо или психическо естество.
Ако котката ви промени поведението си по отношение на хигиената и започне да мърси, първото което трябва да направите е да посетите своя ветеринар. Той ще направи обстоен преглед на животното, за да изключи евентуални причини от физическо естество. Прекомерното чистене може да е знак, че животното страда от някаква алергия, както и типичен симптом за наличие на паразити. Влошаването на хигиената често настъпва при възпаление на пикочния мехур или при някаква друга инфекция. Ако обаче котката ви е физически здрава, трябва да потърсите причините за промяната в нейното поведение другаде.
Маркиране или липса на хигиена?
Специално при котките, желанието да замърсяват наоколо се приписва на инстинкта им да маркират територията си. Само че как да разберем дали котката ни маркира или просто е решила, че няма да пази чисто?
Наблюдавайте котката си, докато върши своята работа не където трябва. Маркирането се разпознава по това, че при него котката стои изправена и уринира вертикално надолу и дори назад с изпъната трепереща опашка. Голяма част от котараците, които не са кастрирани, маркират своята територия, но женските котки също го правят, когато са разгонени, преди да бъдат кастрирани. Склонността да се маркира не винаги се обуславя от хормоните обаче. В много случаи котката просто отбранява своята територия – например когато в домакинството живеят повече котки или пък други животни.
Ако обаче котката прикляква докато върши своята работа, това е знак, че просто животното не се държи чисто.
Кое кара котката да мърси?
Какво трябва да се случи, така че чисти животни, каквито се котките, да пренебрегнат хигиената? Ако котката ви е здрава и ветеринарят ви е дал зелена светлина, най-често зад неприятното поведение на котката стои едно: хроничен стрес. Никога не забравяйте: със своята постъпка котката няма за цел да ви дразни. Много често тя изобщо не разбира, че уринирането на друго място е неприятно за човека – често тя няма друг начин да се изрази. Да я накажете, да я ругаете и дори да натопите муцуната й в урината няма никаква полза – така ще я стресирате още повече и ще създадете порочен кръг. Котката продължава да се чувства под напрежение, а проблемът с хигиената се задълбочава. По-добре насочете енергията си в това да разберете каква е причината.
Проблемите с хигиената често възникват в резултат на това, че котката се отглежда при неподходящи условия. Може би сте си взели млада котка, която до сега е живяла на село, но не сте в състояние да й осигурите компания, възможност да излиза навън или пък пълноценни занимания? Може би работите прекалено много и животинчето по цял ден стои само? Може в живота на котката ви да е настъпила драстична промяна – смяна на жилището, поява на нов партньор или може би бебе? Може би сте поставили тоалетната на неподходящо място, и котката ви не намира уединение в преходната стая, или пък другите котки у дома не я оставят да свърши своята работа на спокойствие.
Лична хигиена на котката
Чистенето, също както и сънят е жизненоважна част от ежедневието на котката. Котките са много чисти животни. С езика си те отстраняват от себе си падналите косми, както и треви, листа или пък малки нечистотии, полепнали по тях, например след като са ползвали тоалетната. Ако поведението на котката ви по отношение на личната и хигиена излезе извън обичайните й рамки, това може да се прояви в неглижиране на грижата за себе си или пък отделянето на прекалено много време за това.
Характерът на вашата котка се отразява на времето, което тя отделя на грижа за себе си и на интензитета, с който го прави. Ако тя внезапно промени тези свои навици, това определено е повод за безпокойство.
Понякога котката започва за се чисти прекалено много – тя се ближе безкрайно дълго и ожесточено. Обикновено човек забелязва, че нещо не е наред едва когато открие голи места по корема на котката, от вътрешната страна на бедрата, в основата на опашката или пък на други места. Прекаляването с почистването може да се дължи както на физически, така и на психически причини. Ако вашият ветеринар не може за констатира наличието на здравословен проблем, като например алергия или хранителна непоносимост, трябва да се замислите дали пък проблемът не е предизвикан от стрес.
Същото важи и в случаите, когато котката не полага достатъчно грижи за себе си. Ако котката спре да се почиства след посещението си в тоалетната, това може да се дължи на напредването на възрастта й, но причината може да бъде също и евентуална инфекция в областта на устата. Хроничният стрес и страховопородените разстройства също не бива да се изключват като възможни причини.
Вгледайте се внимателно и си дайте сметка при какви условия живее вашата котка. Спи ли достатъчно и изглежда ли отпочинала? Или може би имате усещането, че е стресирана от нещо – особено в присъствието на нов член на семейството или в определени часове от денонощието? Може би вашата възрастна котка не може да се успокои от появата на ново коте у дома?
Помощ от специалист
Ако въпреки всичките ви усилия не успеете да откриете защо котката ви е склонна да мърси наоколо, защо не се чувства добре, защо маркира или пък се чисти прекомерно, на помощ могат да ви се притекат така наречените „терапевти по поведението на котката“ или „котешки психолози“. Това са специалисти, които се занимават и познават поведението на котките до най-големи подробности и могат да посредничат на вас и вашата любимка, да установите какви са проблемите и да изгладите неразбирателствата.
По природа котките са много чисти създания. Ако вашата любимка престане да използва правилно котешката тоалетна или пък започне да неглижира своята ежедневна процедура по почистване, това е сериозен знак за наличието на тежки здравословни или психически проблеми! Липсата на хигиена при котката може да се прояви по различни начини. Ако вашата любимка започна да върши своите нужди извън своята тоалетна, това не е нещо за пренебрегване. Но също така, ако тя престане да се почиства, или пък започне да го прави твърде често, това може да бъде знак за сериозно заболяване от физическо или психическо естество.
В първите няколко седмици от своя живот малките котета научават много от своята майка и от своите братчета и сестричета. Въпреки това, човешкият контакт и намеса в процеса на възпитаването на малкото коте е изключително важен и неизбежно необходим. В края на краищата мама котка не възпитава своите малки според маниерите, възприети в човешкото общество.