Как кучето и котката да свикнат един с друг – съвети и трикове

Написано от Натали Декер
Котка и куче спят заедно. Коте и кученце подремват. Домашни любимци. Грижа за животните. Любов и приятелство. Домашни животни.

Карат се  като куче и котка“: Само като чуете този израз и вече разбирате, че кучетата и котките не са най-добрите приятели. Но има ли истина зад твърдението, че котките и кучетата са заклети врагове? Какво може да доведе до проблеми? Възможно ли е котките и кучетата да живеят в един и същи дом и да се чувстват добре заедно? 

Може ли всяка котка да свикне да живее с куче? 

Вие сте почитател на котките или предпочитате куче за домашен любимец? За някои от любителите на животни отговорът на този въпрос не е лесен, защото те просто са си такива: любители на животните. И като такива, те обичат всички животни – както котки, така и кучета. Обичат независимия характер на котките, но също така и лоялността на кучетата. Така че защо пред тях трябва да стои дилемата между куче и котка? Добрата новина за тях е, че не трябва да избират.  Опитът на много любители на животни показва, че котките и кучетата могат да станат наистина добри приятели. Добрата социализация на животните и правилното им сближаване са задължителни предпоставки това да се случи. Но така или иначе гаранция за успех няма. Както и при хората: някои характери просто не са един за друг.

Бой на котка и куче. Удар с лапа © kozorog / stock.adobe.com
Cat and dog fight. A blow with his paw

Скритите причини: защо кучетата и котките са толкова различни?

В еволюционно отношение кучетата и котките са много отдалечени едни от други. Кучетата са част от семейство ” Canoidea ” (кучеподобни). Към това семейство спадат още не само вълците, но също и мечките и дори моржовете. Тоест  последните са генетично по-близки до домашните кучета, отколкото котките, които принадлежат към семейство “Feloidea” (котки). Можете ли да си представите кучето Ви от раз да се спогажда с морж? Не? Е, тогава няма защо да се учудваме, че за да се получи приятелство между котки и кучета, е нуж

Как хората са се събрали с кучетата? 

Чували ли сте да казват “Кучетата имат стопани, котките – служители”? В този цитат на писателя Курт Тухолски всъщност има много истина. Кучетата ни съпътстват от почти 100 000 години. По онова време нашите предци – ловци и събирачи – привлекли в своето

Леките стъпки на меките лапички в хамбара 

Във времето човекът не е търсил близост с котките, а е станало точно обратното – котките доброволно са се присламчили към хората – все пак техните хамбари и мазета гъмжали от мишки и насекоми и привличали прагматично мислещите котки, защото за тях тази дребна плячка била истинско угощение! Хората скоро разбрали, че котките могат да им бъдат полезни и преди около 9500 години те започнали да опитомяват малките четирикраки ловци. Съвместното съжителство на хората и кучетата, изпреварва това  на хората и котките с около 90 000 години… Това не влияе на факта, че днес котките също са много добри приятели на човека. Но разбира се те още са далеч от това, да изместят кучетата от първото място в сърцето на техните „дежурни по отваряне на консерви“! 

Различното поведение на кучетата и котките

Защо за кучетата е по-лесно да се привържат към човека? Защо са позволили да бъдат опитомени, въпреки че първоначално не са имали пряка полза от живота с хората? Кучетата са социални  животни и живеят, ловуват и се хранят в семейна общност. За разлика от тях, котките са “самотни” ловци. Лъвовете са единствените известни животни от семейство котки, които ловуват в група. По-дребните видове котки ловуват и живеят сами през по-голямата част от годината. Това се дължи на размера на плячката им – мишките и птиците са просто една хапка. При съвместен лов, такава плячка не би била достатъчна да бъде подел

Индивидуалисти ли са котките?

Този начин на живот оказва влияние върху социалното поведение на котките: някои котки обединяват усилията си за ограничен период от време, в малка група, която се придвижва из двора или градината, но всъщност вътре в групата няма йерархия, както е при кучешките глутници. Времето и мястото определят кой ще е начело в момента. Но значи ли това, че котките са саможиви? Не е задължително. Котките, живеещи в дивата природа, често формират отворени групи с непостоянен състав. Европейските диви котки често дори отглеждат малките си заедно. Животът на домашните и на дивите котки е коренно различен. Котките са активни животни, които търсят предизвикателства. Те са изключително адаптивни и бързо могат да овладеят и да се нагодят към нова обстановка. А животът с хората е точно обратното – той често е монотонен и скучен, особено за котките, които не излизат навън. В резултат на това много домашни котки наистина се радват на компанията на друго животно! 

Въпреки това, като цяло, те са самотни ловци.  

За разлика от тях, групата от вълци или от кучета живее в ясно обособена йерархична структура. Кучетата целенасочено и активно търсят компанията на себеподобните или тази, на хората

Езикът на тялото при кучетата и при котките

Котките и кучетата са много различни по отношение на социалното им поведение. Това оказва влияние и върху езика на тялото им,  който е базиран на инстинкти и привички, датиращи от преди хиляди години. 

Ние, хората, сме се научили да отличаваме ентусиазираното махане с опашка на кучето, от раздразнителното махане като с камшик на опашката на котката. Котките и кучетата обаче реагират инстинктивно – на тях им е трудно да научат „чуждия език“. Те първо трябва да осъзнаят факта, става дума за различен вид, който комуникира по начин, различен от техния.

Различни сигнали 

Докато кучетата са в състояние да комуникират чрез умишлена промяна в мимиката на лицето, то изражението на котката остава относително неподвижно. Ето защо те комуникират с движенията на опашката, ушите и очите си. Сигналите при този фин начин на общуване лесно могат да бъдат пропуснати – и от човека и от кучето. Котките мяукат най-вече при комуникацията си с хората, при общуването помежду си те почти не използват звуци. 

Кучетата използват по-ясни сигнали, които могат да бъдат разбрани от цялата глутница, а също и от хората. Само че котките често интерпретират тези сигнали по различен начин, тъй като езикът на тялото им работи точно по обратния начин. Докато размаханата кучешка опашка изразява радост, камшикообразните махания на опашката на котките е признак на агресия. 

Разчитане на фините жестове 

Същото важи и за характерната настръхналата опашка на котките, с изправената козина и по гърба, често съпроводена и с извиване на гърба. Котките, които правят това искат да изглеждат възможно най-големи и страшни за противника. Така те реагират на опасност. Точно както и при кучетата, втренченото взиране е знак за превъзходство, а за котките това е непоносимо. За сметка на това пък небрежното премигване означава, че котката е в добро настроение. Кучета (или хора), които не са свикнали да живеят с котки, лесно биха могли да объркат, пренебрегнат или да игнорират тези жестове.

Да направим така, че кучето и котката да свикнат едно с друго: да преодолеем езиковата бариера 

Има една голяма разлика, която трябва да споменем:  едно средно по размер куче е значително по-едро от една средна по размер котка. Едно приятелско близване или потупване с лапа като покана за игра, бързо може да бъде погрешно интерпретирано от котките като агресивна атака. 

И така, стана ясно, че кучетата и котките имат принципно различен език на тялото. Въпреки това те биха могли да станат отлични съквартиранти, ако разполагат с достатъчно време и спокойствие, така че да успеят да разучат сигналите на тялото на другия и правилно да ги интерпретират. Тоест привикването към индивидуалностите на характера представлява общуване извън границите на съответния вид. За тази цел Ви е необходимо най-вече едно: много търпение! Колкото по-внимателно подхождате към ситуацията, толкова по-голям ще бъде успехът. Пришпорването към сприятеляване често води до грешки.  

Освен това и при животните първото впечатление има решаващо значение, и ако то е негативно и се е запечатало в спомените му, ще бъде много трудно да се постигне положителен резултат.

Кога е най-подходящият момент да представите животните едно на друго

Животните най-лесно свикват един с друг докато са още малки. Малките кученца и котенца досега не са имали някакви особени негативни преживявания. Макар че в началото запознаването с член на семейството от друг вид е странно, образът на “злото куче” или “троснатата котка” все още не е вкоренен в съзнанието им.  

Може ли една пораснала котка са свикне да живее с куче? 

Животните в зряла възраст също могат да се интегрират, въпреки вече натрупания опит, но това се случва по-трудно. Трябва да отбележим, че има котки, които обичат кучета и кучета, които намират котките за готини! Има обаче и кучета, които са били шамаросани от котката на съседа, както и котки, които са били преследвани от някое куче около блока. А понякога лошото отношение и недоверието са дълбоко вкоренени дори при животни, които все още нямат или имат минимален опит с представител на другия вид.

Когато сприятеляването просто не се случва

﮸ Началото 

Кучетата често са по-лесни за трениране и възпитаване в сравнение с котките, така че на първо място трябва да установите твърди правила за Вашето куче. Вие трябва да му покажете, че котките са приятели, които никога не трябва да бъдат гонени – нито когато сте на разходка по поляната, нито когато минавате покрай градината на съседите. Колкото по-рано кучето Ви разбере, че котките не са нито плячка, нито врагове, толкова по-силно това ще се загнезди в съзнанието му. А колкото по-приятелски се държи кучето Ви към  котките, толкова по-лесно ще бъде да ги приобщите в бъдеще. Вие най-добре познавате кучето си, обучавали сте го досега и сте въвели определена система на възнаграждения. Във всеки случай, поощренията, когато кучето Ви се държи правилно, правят чудеса – без значение дали ще използвате кликер или пакетче с лакомства! 

Подготовката 

Да внушим на котката, че кучетата не са нито опасни, нито враждебно настроени, често е по-трудната част от задачата. Но дори и най-своенравните котки могат да бъдат научени! Опитайте се да възнаграждавате всеки контакт с куче и по този начин да създавате положителна асоциация. Това може да стане чрез лека милувка, докато котката Ви наблюдава някое куче през прозореца или вкусно лакомство, когато остава спокойна на оградата, при доближаването на непознато четирикрако.  

﮸ Оставяйте достатъчно лично пространство 

Когато става въпрос за реалната среща между куче и котка във Вашия дом, трябва всяко от животните да им своя собствена отделна зона, както и възможност да се оттегли, ако поиска. Обособяването им в две отделни помещения често е най-лесният вариант. През първите няколко дни животните не трябва да имат контакт. А Вие трябва да разменяте одеялата и играчките, пренасяйки ги от едната стая в другата или дори да размените леглата им. Това ще даде на кучето и котката възможност да свикнат с миризмата на другото животно. Можете също да обършете котката с мека кърпа и след това да я оставите при кучето. 

﮸ Ангажирайте и други хора 

Когато дойде моментът за действителния физически контакт между животните, е добре на срещата да присъства втори или трети човек освен Вас. Това трябва да бъдат хора, които двете животни познават и с които не се чувстват застрашени.  

﮸ Най-напред дръжте кучето на повода 

Като цяло, кучетата имат физическо превъзходство спрямо котките, така че дръжте кучето си вързано с повод по време на първата среща. Какъв – зависи от темперамента на кучето, но за предпочитане е да използвате  обикновен повод (който не се изтегля и прибира автоматично). 

﮸ Оставете възможност за отстъпление 

Котката трябва по всяко време да има възможността да се оттегли, ако пожелае. Високата част на котешкото дърво, легло, поставено върху гардероба или пък горният рафт на шкафа могат да бъдат добро и сигурно място, което е недостъпно за кучето и където котката Ви да се чувства защитена. Тя може да наблюдава големия си, лаещ съквартирант отгоре и да се увери, че той не е толкова опасен, колкото изглежда на пръв поглед.  

﮸ Никога не заключвайте животните 

Не затваряйте котката си в клетка или кутия за котки, за да я поставите в „безопасна“ среда, защото така тя просто ще се чувства ограничена и заплашена, без да има възможност да се измъкне. Същото важи и за кучето. Освен това никога не трябва създавате предпоставки, то да се чувства в конкуренция с котката.  

﮸ Хранене отделно през първите месеци 

През следващите месеци трябва да се уверите, че животните оставят достатъчно място едно на друго. Котешката тоалетна не е място, където кучето да си заравя играчките, също както и докосването на купичката с храна на другия трябва да бъде табу. Може би ще е по-лесно двете животни да се хранят поотделно в началото, за да се избегне възникването на съперничество. Освен това, както котката, така и кучето трябва да прекарват достатъчно време с Вас. Гушкайте ги колкото може повече, за да не може никое от двете животни да се чувства пренебрегнато. 

Колко време ще отнеме свикването на животните едно с друго? 

Понякога се налага да се прави една крачка напред и две назад. За да избегнете проблеми, трябва да държите любимците си разделени, докато не се опознаят помежду си и агресията не изчезне.  

В зависимост от характера на животните и предишните  им преживявания това може да отнеме часове, дни или седмици. Не се отказвайте и не забравяйте, че нямате бърза работа. Колкото по-спокойни сте, толкова по-спокойни ще бъдат и животните.

Когато сприятеляването просто не се случва 

Въпреки добрата подготовка и безграничното търпение, понякога просто нещата не стават. Дори когато приобщавате две кучета или две котки в едно и също домакинство, двамата просто са с несъвместими характери или има сблъсъци на личността. Това, същото, може да се случи и при социализирането на котка и куче – може би просто животните не се харесват. Може би Вашата котка няма необходимото търпение, за да се разбира с куче. Може би Вашето куче просто не може да превъзмогне факта, че котките са такъв страхотен обект за ловуване… Или може би едно от животните е просто ревниво.

Потърсете експертен съвет 

В случай, че се съмнявате, бъдете честни с Вашите домашни любимци и семейството си. Ако приобщаването им все още не е успешно дори след няколко месеца или проявяват насилие и се нараняват един друг, ще трябва да се откажете и да потърсите алтернативи. Трябва да вземете решение за себе си: дали мечтата Ви за къща с куче и котка е реалистична или трябва да я преосмислите? Дали е възможно да получите помощ от психолог, работещ с животни, и имате ли все още търпението да приложите други подходи? Това е изключително лично решение, което никой не може да направи вместо Вас. Ние сме сигурни, че ще направите правилния избор за себе си и за своите домашни любимци!

Пожелаваме Ви всичко най-добро в процеса на приобщаване на Вашите четириноги приятели!


Натали Декер
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

Животът без мопс е възможен, но безсмислен" е казал някога Лориот. Аз съм съгласна с него на сто процента и бих добавила: "Животът без кон, котка и заек - също!" Сърцето ми бие за всички животни – големи малки, а аз имам щастието да пиша за моята страст като свободнопрактикуващ автор. С моите статии аз се опитвам да направя хората по-осъзнати по въпросите, свързани с благоденствието на животните, а също и да давам полезни съвети на всички любители на животните.


Нашите най-полезни статии
6 min

Какво да правим, когато котката не пази чистота?

По природа котките са много чисти създания. Ако вашата любимка престане да използва правилно  котешката тоалетна или пък започне да неглижира своята ежедневна процедура по почистване, това е сериозен знак за наличието на тежки здравословни или психически проблеми! Липсата на хигиена при котката може да се прояви по различни начини. Ако вашата любимка започна да върши своите нужди извън своята тоалетна, това не е нещо за пренебрегване. Но също така, ако тя престане да се почиства, или пък започне да го прави твърде често, това може да бъде знак за сериозно заболяване от физическо или психическо естество.

6 min

Основите на котешкото възпитание

В първите няколко седмици от  своя живот малките котета научават много от своята майка и от своите братчета и сестричета. Въпреки това, човешкият контакт и намеса в процеса на възпитаването на малкото коте е изключително важен и неизбежно необходим. В края на краищата мама котка не възпитава своите малки според маниерите, възприети в човешкото общество.