{"url":"https://www.zooplus.bg/spisanie/kotki/zdrave-i-grizhi-za-kotkata/zdravna-profilaktika-malki-kotentsa","title":"Здравна профилактика за малки котенца","mag_id":331031,"is_single":true,"cat_name":"Котки","sub_cat_id":158279,"sub_cat_name":"Котенца","cat_id":158270}
Докато малките котенца се хранят с мляко от своята майка, те са чудесно защитени срещу инфекции благодарение на съдържащите се в кърмата антитела. Едва след шестата седмица, тоест когато те започнат да приемат и твърда храна, силата на тази защита започва да намалява. Затова предварително трябва да се погрижите за мерките, предпазващи здравето на Вашето коте.
В този момент е необходимо организмът на котенцето да изгради и развие съпротивителни сили срещу вируси, бактерии, гъбички и паразити. За щастие повечето от тях са безобидни, с някои вируси обаче малките котета не могат да се справят толкова лесно. Затова се препоръчва около осмата седмица от живота им за се постави предпазваща ваксина.
Котешка хрема и панлевкопения при котките
На първо място това е ваксината срещу котешка хрема и панлевкопения. Дори котка, която живее изключително само у дома може да се зарази чрез своите стопани, например чрез обувки, които се носят навън и после – у дома. Упоритите парвовируси причиняват у младите котки нестихващо разстройство. Вирусът на херпеса и калцивируса предизвикват котешка хрема, която лесно може да бъде избегната посредством поставяне на ваксина.
Левкоза
Котките, живеещи само у дома са сравнително незастрашени, но тези, които се движат в обществото, трябва да бъдат ваксинирани срещу левкоза. Това вирусно заболяване може да се прояви години след заразяването. То се проявява чрез появата на тумори, често повтарящи се инфекции и подути лимфни възли. С помощта на кръвно изследване вашият ветеринар може да установи дали котката ви се е заразила – обикновено това става от друго животно.
Котешки бяс
Следващите превантивни мерки обхващат ваксината против бяс и предпазването от глисти и други чревни паразити. Още майката трябва да бъде обезпаразитена по време на бременността, тъй като ако тя има паразити, те ще се предадат и на малките. За да сте сигурни, най-добре е една седмица преди всяка ваксина да обезпаразитявате малките котета.
Кастриране: за или против?
След като долу горе сте преодолели най-трудните първи седмици, възниква въпросът: да кастрирам ли котето си или не? Котаракът, който маркира жилището с урина прави вземането на това решение много лесно. За женските котки кастрирането също е за предпочитане, ако не искате тя да ви изненада с нежелано поколение. Един положителен допълнителен ефект от тази процедура е този, че след кастрацията рискът от поява на тумори намалява. Няма нужда да се опасявате от негативни последствия.
Има ли по-приятен звук от котешкото мъркане. За притежателите на котка – със сигурност не. Котките мъркат, когато се чувстват блажено – и това усещане се предава и на техния стопанин. А знаете ли, че котките мъркат също и когато се наранят или когато се чувстват стресирани? Защо правят така и как точно възниква приятното сонорно бръмчене ще научите в тази статия.