Независимо дали имате дългогодишен опит или пък сте съвсем новоизпечен кучешки стопанин: изборът на правилната храна играе основополагаща роля в съвместния живот с вашия четирикрак приятел.
И така и трябва: в края на краищата здравето на кучето зависи съвсем пряко от това, с какво то се храни. Добрата физическа форма, жизнеността и продължителността на живота на четирикракия любимец могат да бъдат повлияни с помощта на правилното хранене, тоест да бъдат повишени. Неподходящата храна пък може дори да разболее кучето.
Наднормено тегло, диабет, болести на сърдечно-съдовата система, проблеми със скелета и ставите, бъбречни заболявания и дори рак – причината за всичко това може да се корени в неподходящо хранене. Така че не е чудно, че темата е толкова обсъждана, а в специализираната литература, в съветите, давани от различни експерти и по форумите в интернет, можете да откриете почти толкова мнения относно правилния начин на хранене, колкото са и самите породи в кучешкия свят.
Но как да откриете най-подходящата храна за кучето си
На този въпрос не може да се даде еднозначен отговор. Все пак всяко куче е различно и представлява една отделна индивидуалност. В зависимост от големината, възрастта, здравословното състояние, теглото и степента на активност, хранителните потребности и изискванията към самата храна силно се различават. Коя е перфектната храна за дадено животно всеки открива сам за себе си. В края на краищата, правейки този избор трябва да се вземат предвид не само потребностите на животното, но и житейската ситуация, в която се намирате Вие самите. Това, което за един е приложимо и практично за някой друг може за се окаже истинско изпитание. Цената, начина на набавяне на храната и времето за приготвянето ѝ със сигурност оказват своето влияние на избора, когато решавате кой е най-добрият начин на хранене.
Важно е също храната, на която се спрете да може да се дава дългосрочно, тъй като твърде честите смени натоварват организма на животното. Разстройство, подуване и различни проблеми с храносмилането са най-честите последици от твърде многото промени в съдържанието на паничката на кучето.
Така че на въпроса относно перфектната храна за вашето куче, за съжаление отговор не може да бъде даден. В настоящата статия ще се запознаете с най-важните критерии, които ще ви помогнат в търсенето на оптималната диета за вашия любимец.
Преминаване към храна за пораснали кучета
През първите три до четири седмици от живота си кученцата обикновено се хранят само с майчино мляко. Постепенно те започват да свикват с твърдата храна и започват да се хранят със специална храна за кученца, която да посреща високите потребности от енергия, която имат младите животни. Ако вие сте закупили вашето кученце като бебе от развъдник, обикновено от него получавате и хранителен режим за първите няколко седмици. Много развъдници даже предават кученцето заедно с пакет от храната, с която то е свикнало. След шестия месец е препоръчително постепенно да започнете да намалявате енергийната плътност на храната, която ползвате, за да се избегне прекалено бързото израстване. Ако кучето дръпне твърде бързо на височина, това често води до костно-ставни проблеми, като дисплазия на тазобедрената или лакътната става, а това означава кучето да страда до края на живота си. След храната за малки кученца можете да преминете най-напред към храна от категорията Junior, т.е храна за млади кучета, или пък направо да се прехвърлите на Adult – храна за пораснали кучета, достигнали зряла възраст. Преминаването към храна за пораснали кучета следва да стане след шестия, но не по-късно от осемнадесетия месец. Кучетата от малки породи могат да преминат към тази храна още на 10 – 12 месеца – когато израстването на височина на практика вече е приключило.
Енергийните потребности на порасналите кучета
Преди да преминете към храна за кучета в зряла възраст, обикновено възниква въпросът: от какво всъщност се нуждае моето пораснало куче? Също както и при хората, енергийните нужди на кучето зависят от неговия пол, големина и степен на активност. Докато професионалните спортисти не рядко изразходват по 4000 ккал и дори повече на ден, за един служител в офис дори 2000 ккал са достатъчни за да покрият дневната му нужда от енергия. Същото се отнася и за кучетата: едно куче от декоративна порода определено се нуждае от по-малко енергия в сравнение например с куче, което тегли шейна. За едно „нормално семейно куче“, което не е подложено на особено голямо натоварване, е прието едно правило, което помага грубо да се пресметне количеството енергия, от което то се нуждае. Счита се че такова куче има нужда от 57 ккал на килограм телесно тегло.
Важните хранителни вещества
Белтъчини (протеини), мазнини, въглехидрати, витамини и микроелементи – това са основните хранителни вещества, които вашето куче трябва да приема с храната си. Те го снабдяват с енергия и способстват за поддържането на неговите жизнени функции. Дефицитът на хранителни вещества силно затормозява целия организъм на кучето, костите, мускулите и вътрешните органи и може да провокира възникването на различни заболявания.
Протеини
Без съмнение, най-важните източници на енергия за вашето куче са протеините. Аминокиселините, съдържащи се в тях са от жизненоважно значение на него. Особено пълноценен източник на белтъчини, тоест протеини, е месото. Поради тази причина храната на кучето трябва да се състои от минимум 70% месо. При това те могат да бъдат набавени общо взето от всички видове месо: говеждо, агнешко, свинско, заешко, птиче… От вътрешностите за предпочитане са черен дроб, сърце, бъбреци, далак и шкембе (необработено). Нуждата от месо не е случайна – в края на краищата кучето е пряк потомък на вълка и принадлежи към групата на месоядните хищници. Неговите силни зъби, мощна мускулатура, относително късия чревен тракт и доста агресивните стомашни сокове са адаптирани перфектно към консумацията и преработката на месо. Много е важно месото да не е варено, защото по време на варенето съдържащите се в него белтъчини се денатурират от високата температура и на практика стават непотребни. Най-високо съдържание на протеини се съдържа в прясното сурово месо. Алтернативно можете два пъти седмично да предлагате на кучето си риба. Тя също трябва да бъде възможно най-прясна, защото по този начин съдържанието на ненаситени мастни киселини, лесноусвоими белтъчини и витамин D е най-високо. Най-подходящите видове риба са сьомга, треска, костур, сардели, могат да се дават също и миди и скариди.
Мазнини
Ненаситените мастни киселини в рибата имат много голямо значение, тъй като те допринасят за подобряване на имунитета и способността на организма да се бори с инфекции. Кучетата се нуждаят най-вече от мастни киселини омега 3 от животински мазнини. Също толкова важните мастни киселини омега 6, съдържащи се в растителните масла, обикновено присъстват в достатъчно количество. Мазнините имат огромно значение, защото организмът на кучето може да усвои някои видове витамини само с тяхна помощ. Затова трябва винаги да поднасяте зеленчуците с добавена към тях някаква животинска мазнина, например масло от сьомга. За да се избегне натрупването на излишно тегло обаче делът на мазнините в храната следва да е значително по-нисък от този на протеините и въглехидратите.
Естествени мастни киселини се съдържат също и в ядките, които трябва да се дават само смлени или стрити на прах.
Въглехидрати
Въглехидратите се срещат в картофите и зърнените култури и за месоядно животно, каквото е кучето, не спадат към жизненоважните съставни части на неговото меню. Обикновената суха храна, която се предлага в търговската мрежа, съдържа достатъчно количество въглехидрати, така че не е необходимо вие да давате допълнително. Ако кучето ви се храни само със сурови храни, най-подходящо е да му предлагате въглехидратите под формата на флейкс, например овесени ядки или флейкс от просо.
Витамини и микроелементи
Витамините и микроелементите, които се срещат предимно в зеленчуците, плодовете и градинските подправки, трябва да присъстват в менюто на кучето в достатъчни количества. Хранителните вещества са в пряка взаимовръзка едно с друго. Това значи, че за да се усвои пълноценно едно вещество, често кучето се нуждае от някакво друго вещество. Така че едностранчивото хранене, например хранене само с месо, не е препоръчително. Освен 70 % дял на месото храната на вашето куче трябва да съдържа също и 25% плодове и зеленчуци и само около 5% зърнени култури. Целина, моркови, тиквички, тиква или местни плодове като ябълки, круши и горски плодове могат да се смесят с месото, като преди това се смелят фино или пък се сварят за кратко.
Калций
Калцият се среща предимно в млякото и млечните продукти. Приемането на твърде големи количества калций обаче може да бъде опасно, особено за подрастващите кучета. В менюто на зрелите кучета млякото няма място, или то трябва да присъства в съвсем ограничени количества. Особено неподходящо е кравето мляко, което нерядко провокира алергии и става първопричина за хранителни непоносимости.
Правилното количество храна
Както вече казахме, количеството храна, от което кучето се нуждае зависи не само от това на каква възраст е то, но също и от неговия размер и от това, колко се движи, т.е от неговата активност. Най-общо разбира се е ясно, че при по-дребните кучета количеството на необходимата храна е значително по-малко в сравнение с това на големите им събратя. Това обаче не означава автоматично, че по-малко храна е равносилно на по-малко калории. Така например храната, създадена специално за нуждите на кучетата от малките породи често има доста висока хранителна плътност, тъй като кучетата-джуджета често се нуждаят от доста голямо количество енергия, съотнесено към техния ръст. Най-добре е дребните кучета да се хранят два пъти дневно. Но и за едрите също е по-добре да получават по малко храна няколко пъти през деня, отколкото да им сервирате една голяма порция. За „нормалните“ пораснали семейни кучета, които нито се отглеждат с развъдни цели, нито са натоварени с някаква работа, две хранения на ден са напълно достатъчни. Още по-важни от количеството храна на едно хранене са следните две неща: 1. храненето да става по едно и също време; 2. след хранене да се прави почивка. Кучетата имат учудващо точен „вътрешен часовник“ и много бързо се настройват на режим с твърдоустановени часове за хранене. Така че погрижете се кучето ви да получава своята храна винаги по едно и също време. Това не само подпомага храносмилането, но също така елиминира опасността животното да се чувства постоянно гладно и да му се струва, че е време да яде. Има вероятност това дори да ви помогне да се отървете от досадното „просене“ около масата. За да избегнете това, най-добре е да поднасяте основната част от дневната хранителна дажба по обед, по същото време, по което и вие сядате да се храните. За да се смели храната добре, много е важно след хранене кучето да си почине. Твърде буйните игри или тичане след ядене са вредни, а при някои породи може дори да причинят опасното преобръщане на стомаха.
Суха, консервирана или сурова?
Дали ще поднесете така описаните хранителни вещества под формата на суха, консервирана или сурова храна, е въпрос на вкус. Много от собствениците на кучета просто се отправят към рафта с кучешка храна в магазина. Причина за това разбира се е липсата на време, несигурността, която изпитват или просто защото така е по-удобно. Но това не бива да ви притеснява: ползвайки както суха, така и консервирана храна, вие напълно сте в състояние да доставите на кучето си всички необходими хранителни вещества. Все пак трябва да сте внимателни, защото разликата в количеството на калориите, които те съдържат, е доста голяма. Така например сухата храна, поради незначителното количество влага, което съдържа, е пет пъти по-концентрирана в сравнение със същото количество консервирана храна. Напълно е възможно с една привидно малка порция суха храна кучето бързо да бъде прехранено. При консервираната храна следва да внимавате за съдържанието на протеини, което при някои видове е твърде високо. Един нов, или по-скоро преоткрит начин на хранене е така наречено хранене BARF. BARF е съкращение от израз, който в превод на български означава „биологично природосъобразно хранене със сурова храна“. Този метод на хранене става все по-популярен сред мнозина развъдници, ветеринарни лекари и обикновени притежатели на кучета. В случая „природосъобразно” означава с голямо количество сурово месо, както са се хранили вълците или пък първите кучета-пазачи, които са живеели в дворовете на селяните. Храненето BARF изобщо не е нещо сложно, както се опитват да ни внушат огромните подробни таблици с хранителна информация. Ако храната на кучето ви се състои от 70% сурово месо, а останалите 30% то получава под формата на сурови зеленчуци, имате чудесна и съвсем благонадеждна отправна точка за съставянето на балансирано ежедневно меню.
Без значение кой начин на хранене ще изберете: най-добрата диета за кучето ви е тази, която му понася добре и която допринася за неговото здраве, жизненост и дълголетие. И дори тя да не пасва на вашия ритъм и ангажименти, или пък не на последно място – на вашия портфейл, основният ви приоритет, когато избирате начин на хранене или вид храна трябва да бъде здравето на Вашия четирикрак любимец.
Желаем на кучето Ви приятен апетит!