Правилното хранене на възрастните кучета Съдържанието на тази статия е потвърдено от ветеринар

Голдън ретривърът се храни

Вече се забелязват първите сиви косъмчета, а движенията стават по-бавни: Вашето куче старее! Това е част от живота на кучетата, също както и на хората. Все пак Вие има какво да направите, за да облекчите старините на Вашия любимец. Храненето, съобразено с потребностите на кучетата в напреднала възраст, допринася за тяхното здраве и жизненост.

По-податливи на болести и смущения

В наши дни се предлагат много видове готова храна за по-възрастни кучета. Но има ли всъщност нужда от храна, специално за тях? Отговорът е „Да”, защото с напредването на възрастта настъпват някои промени и се появяват болежки. От темперамента на пъргавото кученце, тичащо наоколо, не е останало нищо. Кучетата стават по-спокойни и започват да се движат по-малко. Процесът на храносмилане се забавя, а ефективността на работата на червата отслабва. В резултат на това възникват храносмилателни проблеми, като запек, подуване или пък разстройство. Често се появяват болки в зъбите при дъвчене, а вкусовите рецептори са притъпени. Към този списък се прибавят и възрастовообусловените заболявания като артроза и други ставни проблеми.

Няма нито едно хубаво нещо, съпътстващо остаряването, но не се тревожете: с помощта на правилното хранене можете да противодействате на тези проблеми и смущения. Така Вашето възрастно куче ще остане дълго време здраво и в добра форма, независимо от напредналата си възраст!

Много хранителни вещества, малко калории

С намаляването на активността и движението спадат и енергийните потребности на кучето, като този спад може да достигне до около 20%. Намаляващата активност дава своето отражение и върху обмяната на веществата: приеманата храна вече не се трансформира в мускули, а в мастна тъкан. Резултатът е натрупване на излишно тегло. Поради тази причина менюто на възрастното куче следва да съдържа по-малко калории в сравнение с това на кучета в зряла възраст. Как обаче да намалим количеството на калориите в храната? Естествено, първото което ни идва на ум е да се намали количеството на приеманата храна, тоест да се приемат по-малки по обем порции. Само че това е голяма грешка! Защото така се пропускат не само калориите, но и други много важни хранителни вещества. А за възрастните кучета хранителните вещества, като например витамините и минералите са от жизненоважно значение.

Витамини C, E и B

L-карнитинът и антиоксидантите от рода на витамините C и E укрепват имунната система на Вашето куче. Освен това те улавят агресивните свободни радикали, които са считани да една от причините за процеса на стареене. Витамин E се среща в слънчогледовото олио и в маслото, добито от царевични кълнове. Ако Вие сами приготвяте храната на своето куче, можете просто да ги смесите с месото и зеленчуците, които използвате. В храната на възрастните кучета не бива да липсват и други водноразтворими витамини, като например тези от групата B. Трябва обаче да бъдете внимателни с витамин А, който е мастноразтворим. Ако превишите нужното количество, това силно ще натовари черния дроб. Тъй като повечето кучета обичат да ядат черен дроб и дори да приемат рибено масло, дефицитът на витамин А се среща много по-рядко отколкото предозирането с него.

Мастни киселини Омега-3- и Омега-6

Суха козина без блясък, опадване на козината или пък чести кожни инфекции – това са често доста срещани проблеми при кучетата в напреднала възраст. Високото съдържание на мастни киселини Омега-3- и Омега-6 заздравява кожата и е предпоставка козината да е лъскава и здрава. Омега-6 има в лененото масло. Омега-3, която е още по-ценна за кучетата се среща в рибеното масло, като например маслото от сьомга. При това Омега-3 имат положителен ефект не само върху козината, но също и подпомагат здравето на ставите. Клинични проучвания сочат, че посредством завишаването на количеството на Омега-3 в храната на кучетата може да се намали количеството на болкоуспокояващите медикаменти, използвани при наличие на ставни проблеми.

Екстракт от зеленоуста мида, глюкозамин и хондроитинсулфат

Също толкова положителен ефект върху костите и ставите имат веществата глюкозамин и хондроитинсулфат, добивани най-често от новозеландската зеленоуста мида. Дори при вече започнала артроза или пък дисплазия на тазобедрената става тези вещества могат да помогнат за облекчаване на страданията.

Протеини

И в напреднала възраст протеините си остават най-важният източник на енергия за кучето. Месото се счита за най-пълноценния източник на белтъчини, затова то трябва да съставлява основната част от храната на кучето. При това е много важно да се използва качествено месо. Хубавото и прясно месо не само че има по-добър вкус, но също и по-добре се усвоява от организма. Освен това мускулното месо и вътрешностите, например сърца, са по-лесносмилаеми в сравнение с парчетата, съдържащи повече сухожилия и хрущяли.

Портрет на щастливо старо куче в парка за кучета. © Mary Lynn Strand / stock.adobe.com

Лесносмилаема

Храносмилателната система на възрастните кучета е по-уязвима към редица смущения. Не рядко червата стават лениви и се появява запек. Много често храната не се сдъвква добре поради наличието на проблеми със зъбите и така червата са изправени пред предизвикателството да преработват и усвояват твърде „големи хапки”. Освен това, тъй като равновесието между полезните и вредните бактерии в червата се променя, възрастните кучета често страдат от подувания и газове в червата. Така че преминаването към по-лесносмилаема храна за възрастното животно ще спомогне не само за по-ефективната работа на  неговата храносмилателна система, но и за по-приятната атмосфера и чистотата на въздуха във Вашия дом. Мускулното месо, пилешкото (сварено за кратко), сърца, яйца, както и малко ориз, нискомаслена извара и свежо сирене (катък) биха могли да помогнат на Вашето куче отново да овладее положението със своя стомах. Тежката и трудносмилаема храна, като например въглехидрати, кокали или пък месо, съдържащо много хрущяли, следва да се избягва. За кучетата с чувствителен стомах също така е препоръчително храната да не се дава директно от хладилника, а да се поднася със стайна температура. В никакъв случай не преминавайте рязко от един вид храна към друг, за да не стресирате стомаха на животното. Внимателно приучавайте своя четирикрак любимец към новата му храна, като добавяте по малко от нея и много бавно заместите старата изцяло. Докато напълно преминете към новата храна за възрастни кучета, спокойно може да измине една цяла седмица.

Пиене на много вода

С възрастните кучета често се случва както с нас, хората: те пият твърде малко вода. Само че приемането на достатъчно течности е неизменна част от концепцията на здравословното хранене. Така че за сеньорите, които не обичат много да пият вода, консервираната храна е по-добро решение в сравнение със сухата, тъй като с нея животното поема и допълнително течности. За да събудите желанието на кучето да пие, понякога помагат някои малки хитрости, като например добавянето на известно количество „вкус” в купичката с чистата вода: лъжичка сос от птиче месо, вода, в която сте варили наденица или просто малко топъл леко подсолен бульон. Общо взето би следвало да обърнете внимание на всяка промяна в навика да се пие вода и да информирате ветеринарния лекар за нея. Както слабият прием на течности, така и прекомерната жажда могат да бъдат признак за сериозно заболяване.

Готова или домашно приготвена храна?

Най-важното нещо по отношение на храната на Вашия стар приятел е нейното качество. В случай, че Вие сте от хората, които сами приготвят храната на своето куче, със сигурност вече имате добра представа кое му се отразява добре и кое му е вкусно. Освен това в този случай Вие можете сами да оказвате влияние върху качеството, например като подбирате пресни продукти. Прясното месо е с относително по-голямо съдържание на белтъчини, а пресните зеленчуци посрещат по-оптимално нуждата от витамини.  Но пък ако предпочитате готовата храна, трябва да се погрижите кучето Ви да е добре обезпечено с всичко, от което то се нуждае и в своите старини. В наши дни вече има изобилие от храни за възрастни кучета, но за съжаление има и значителна разлика в качеството на различните предложения. Висококачествената храна се познава не само по цената , но също и по това, че нейното съдържание е подробно описано върху опаковката. Следете за това, източникът на месо да бъде непроменлив и с високо качество, а също и храната да съдържа хранителните вещества, изброени по-горе в нашата статия. Например захарта изобщо няма място в кучешкото меню и особено за възрастните кучета, които са предразположени към проблеми със зъбите, тя е изключително вредна. За съжаление по рафтовете с готова храна се намира и такава, която съдържа захар. Въпреки че обикновено цена ѝ е по-изгодна, дръжте кучето си надалеч от нея! Долу лапите и от прекалено голямо количество лакомства, давани между храненията! Дори и кучето да Ви гледа умоляващо с топлите си кафяви очи: постоянното даване на лакомства води до наднормено тегло и е вредно за здравето му. Разбира се, това не значи, че трябва напълно са де откажете от лакомствата, но трябва да внимавате за количеството им и задължително да намалите съответно дневната му хранителна дажба. Също толкова предпазливо трябва да подхождате и към даването на кокали за дъвчене, тъй като те вече са твърде трудни за преработване за чувствителните черва и стомах на възрастното куче. За него вече следва да отдавате предпочитание на консервираната храна пред сухата.

Висококачествена, лесносмилаема, богата на хранителни вещества, с малко калории и с високо съдържание на течности – такава трябва да бъде храната в менюто на Вашето възрастно куче. Така то ще бъде жизнено и здраво въпреки напредналата си възраст и ще може пълноценно да се наслаждава на ежедневните разходки на чист въздух и на Вашата компания. На кучетата, които страдат от някакви заболявания, които са с наднормено тегло или пък отслабват прекомерно, защото са загубили апетита си, ще им бъде от полза да включите в менюто им храна, специално създадена за конкретното състояние, която да облекчи страданието им. В случай, че имате въпроси, най-добре е да се посъветвате с Вашия ветеринарен лекар относно подходящата диета за различните заболявания и неразположения.

Желаем на Вашето възрастно куче „добър апетит“!


Лек Корнелия, Ветеринар
frau zwei hunde

По време на моето следване по ветеринарна медицина и моята докторантура към Университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен аз имах възможността да добия множество гледни точки към различни сфери от ветеринарната медицина. Работя като ветеринар от 2011 година, като практиката ме е срещнала с голям брой животни и заболявания. Моята мисия е да помагам на своите пациенти по най-добрия възможен начин, като се грижа за тяхното благополучие. Като автор, аз бих искала да споделя своите знания и опит като ветеринарен лекар, дългогодишен собственик на куче и човек, работещ с кучета-спортисти


Нашите най-полезни статии
10 min

Как да откриете най-подходящата храна за кучето

И така и трябва: в края на краищата здравето на кучето зависи съвсем пряко от това, с какво то се храни Добрата физическа форма, жизнеността и продължителността на живота на четирикракия любимец могат да бъдат повлияни с помощта на правилното хранене, тоест да бъдат повишени. Неподходящата храна пък може дори да разболее кучето.