Най-важните хранителни вещества за кучето
© Lilli / stock.adobe.com
Суха храна, консeрвирана храна, биохрана, хранене BARF или пък собственоръчно приготвяне на храната – какво да изберем? Няма значение на кой от всичките варианти ще се спрете, важното е организмът на кучето ви да е снабден с всички вещества и съставки, от които то се нуждае. Но от кои хранителни вещества се нуждае кучето, за да бъде то здраво, жизнено и щастливо? Чрез кои продукти може да ги получи и какво би станало, в случай, че получава по-малко, респективно повече от необходимото?
Съдържание
- Кои са най-важните хранителни вещества, от които се нуждае кучето?
- Протеини/Белтъчини – особено важни за кучето
- Мазнини
- Въглехидратите също са важни
- Баластни вещества
- Витамини – жизненонеобходими за редица функции на кучешкия организам
- Минерали
- Вода: може би най-важното нещо
- Ключът е в правилното съчетаване
Не само за нас хората, но и за нашия най-добър приятел, кучето, балансираното хранене играе решаваща роля, когато става въпрос за здравето, добрата физическа форма и очакваната продължителност на живота. Оптималното снабдяване с всички жизненоважни хранителни вещества поддържа организма на животното здрав, трайно укрепва неговите съпротивителни сили и предпазва от заболявания. Хранителните вещества са предпоставка за правилното протичане на множество процеси, свързани с обмяната на веществата, сред които и изграждането на здрава и добре функционираща мускулатура, подмяната на падналите косми, обновяването на клетките на кръвта и кожата, синтезът на важните хормони и ензими, регенерирането на органите. Но кои са тези вещества?
Кои са най-важните хранителни вещества, от които се нуждае кучето?
За да бъдат здрави, кучетата се нуждаят от различни хранителни вещества, които трябва да си набавят ежедневно чрез храната си. Освен водата, към тях спадат преди всичко протеините (белтъчини), мазнини, въглехидрати, витамини, минерали и микроелементи. Всички тези хранителни вещества изпълняват една или повече жизненоважни функции в тялото на кучето. Но за да могат правилно да се справят със своите функции, хранителните вещества трябва да бъдат приемани в точното количество и в правилна пропорция едно спрямо друго. Защото както недостигът, така и свръхприемът на определени хранителни съставки могат да представляват сериозна заплаха за здравето на четирикракия ви приятел.
Настоящата статия има за цел да ви даде основни познания относно хранителните потребности на кучето, но конкретните необходими количества от съответното хранително вещество са индивидуални за всяко куче. Ако не сте сигурни какъв е оптималният състав на храната за вашето, трябва да потърсите допълнителен съвет от вашия ветеринар или пък от консултант на хранене на кучетата.
Протеини/Белтъчини – особено важни за кучето
Белтъчините, наричани още протеини, са елементите с най-важно значение за живота и здравето на всяко куче. Те са изградени от различни аминокиселини, които от една страна служат като източник на енергия, а от друга са необходими за образуването на нови клетки. Така че всяка клетка от тялото на животните се нуждае от аминокиселини.
Една част от нужните му аминокиселини организмът си синтезира сам. Но съществува и друг вид – така наречените незаменими аминокиселини. Тях организмът не може да си произведе сам и затова трябва да си набави чрез храната. Ето защо е много важно не само количеството на приеманите протеини, но също и техният вид и качество. Така например, животинските протеини протеини предлагат най-добрата възможност за доставяне на необходимите незаменими аминокиселини – в достатъчно количество и с оптимален състав.
За кучето най-важният източник на протеини си остава месото. Само че не всеки източник на животински протеини е еднакво усвоим за кучето. Така наречената смилаемост е характеристика, която описва до каква степен организмът на животното е в състояние да разгради протеините до техните съставни части и съответно да ги усвоява. Продукти с особено висока смилаемост са например мускулното месо, сърцата и рибата. Яйцата и млечните продукти също осигуряват на кучето ценни протеини, но с тяхното количество не трябва да се прекалява.
Бедното на белтъчини меню, или пък такова, съставено от трудно смилаеми протеини, може да причини сериозни здравословни проблеми, като изоставане в растежа, нарушаване на функцията на черния дроб, загуба на тегло и повишена податливост към редица други заболявания. Но приемът на прекалено много протеини също може да навреди на вашия четирикрак приятел. Защото приемането на излишни количества протеини и енергия при определени обстоятелства може да доведе до ферментиране на протеините в дебелото черво, което предизвиква подуване и други храносмилателни проблеми.
Мазнини
Наред с протеините, мазнините също спадат към най-важните за кучетата хранителни вещества. Защото мазнините не само са един от най-важните източници на енергия, но също и изпълняват редица други функции в неговия организъм. Те подпомагат процеса на обмяната на веществата и действат като транспортьор на мастноразтворимите витамини А, D, Е и К, които тялото може да разтвори и усвои единствено с тяхно участие.
Съдържащите се в храната мазнини се разграждат с помощта на ензимите, съдържащи се в мастните киселини. Не всички мастни киселини обаче са еднакви: те се делят на наситени и ненаситени. За правилната обмяна на веществата в организма, жизненоважно значение имат ненаситените мастни киселини (например мастни киселини тип омега-3 или омега-6). Те се намират главно в рибените масла (например от сьомга), но също и в растителните, като слънчогледовото или рапичното олио.
Получаването на недостатъчно количество мастни киселини омега-3 или омега-6 може да доведе до редица нарушения в организма на кучето. Общ спад на енергията, метаболитни заболявания, проблемите с кожата и козината, както и намалената имунна защита – това могат да бъдат последиците от недостига на жизненоважните мастни киселини. От друга страна симптоми като прекомерно натоварване на черния дроб, заболявания на задстомашната жлеза или високи стойности на мазнините в кръвта говорят за приемане на твърде големи количества нискокачествени мазнини.
Въглехидратите също са важни
Друго важно хранително вещество в храната на кучета са въглехидратите. На първо място те му доставят много енергия и подобряват неговата издръжливост. Така например недостатъчният прием на въглехидрати обикновено води до намаляване на желанието на кучето да се движи, а това от своя страна води до храносмилателни проблеми. Въпреки огромно си значение за здравето и благосъстоянието на кучето, през последните години въглехидратите придобиха доста лоша репутация. Това дължи най-вече на множеството хуманитарни диетолози и консултанти по храненето на хората, които ни убеждават, че приемайки минимални количества въглехидрати, можем лесно да отслабнем. Разбира се, това е така, само че фактът, че има “добри” и “лоши” въглехидрати често се изпуска от внимание. А първата група е незаменим доставчик на енергия.
Полезните въглехидрати са комбинация от полизахариди и се срещат например в различните зърнени храни, картофите, пълнозърнестото брашно, пълнозърнестия ориз, както и в някои зеленчуци. Лошите въглехидрати от своя страна са съставени предимно от моно- или дизахариди, и те следва да се избягват. Бял хляб, захар, нишесте, брашно и дори шоколад – тези продукти категорично нямат място в менюто на кучето!
Друга причина за резервите, с които се отнасяме към въглехидратите, е твърдението, че кучето е месоядно животно и храносмилателната му система не е в състояние да ги преработва. Това вече беше опровергано от редица проучвания. В процеса на опитомяване на кучетата техният организъм е претърпял промени, които все повече са го приспособявали към начина на живот и хранене на човека. До известна степен това се отнася и да зърнените култури. Овесените ядки например са отличносмилаеми за кучето и представляват ценен източник на енергия за него.
Баластни вещества
Баластните вещества са особени дълговерижни въглехидрати, които не се усвояват от организма. Въпреки това, те без преувеличение спадат към най-важните за кучето хранителни вещества. Това е така, защото те оказват множество положителни ефекти върху храносмилателната му система.
На първо място, характерна за баластните вещества е тяхната способност да поглъщат вода. По този начин те индиректно се грижат за това, изпражненията да не стават прекалено твърди. Освен това, благодарение на поетата вода, а кашата от хранителни вещества увеличава своя обем в червата. Това стимулира чревната перисталтика и повишава усещането за ситост. Високото съдържание на баластни вещества също така намалява нуждата от протеини. От това има полза най-вече при животни, които се нуждаят от намаляване на теглото.
Баластните вещества имат и още един, особено важен положителен ефекти върху храносмилателната система на кучето. Въпреки че самото животно не е в състояние да ги смели и усвои, полезните бактерии, живеещи в червата му, се справят с тази задача много добре. Тоест за тях баластните вещества се явяват важно хранително вещество. Така индиректно баластните вещества създават предпоставки за баланс в чревната флора на кучето и за неговото по-добро общо състояние.
Витамини – жизненонеобходими за редица функции на кучешкия организам
Също като и хранителните вещества, за които вече говорихме – протеини, въглехидрати, мазнини и баластни вещества – витамините също имат решаващо значение за здравето на кучето. Въпреки че тялото се нуждае само от изключително малки количества от отделните витамини, те играят решаваща роля за правилното функциониране на неговите органи. Ако организмът страда от дългосрочен недостиг дори само един единствен витамин, това води до проявата на редица симптоми и значителен риск за здравето.
Витамините се разделят на две групи: мастноразтворими и водоразтворими. Докато мастноразтворимите витамини A, D, E и K се складират в черния дроб на животното, водоразтворимите B и C бързо се извеждат вън от тялото, поради което трябва да се приемат с храната ежедневно.
Поради способността им да се натрупват, при мастноразтворимите витамини съществува по-скоро риск от предозиране. Особено при поемане на прекомерни количества от витамините А и D може да се стигне до отравяне, наречено хипервитаминоза, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми като калциране на тъканите или костни малформации.
Общо взето, към даването на допълнителни витамини трябва да се подхожда с особено внимание. Тъй като повечето готови хранителни решения вече съдържат в достатъчни количества всички необходими витамини, обикновено не е необходимо да давате допълнителни витамини, отделно от храната.
Ако Вие сте от собствениците, които приготвят храната на кучето си сами, трябва да се погрижите и за адекватното му снабдяване с витамини. По-добре е обаче да се въздържате от употребата на синтетично произведени витамини, тъй като организмът на животното не може да ги преработва добре.
Внимание: за разлика от хората, приматите и морските свинчета, кучетата могат да си синтезират витамин С сами. Тоест едно здраво куче е в състояние само да си набави необходимите количества витамин C.
Минерали
Също както и витамините, минералите имат решаващо значение за здравето на кучето. Всеки един от основните минерали има много специални свойства и функции в организма. Те се делят на микроелементи (желязо, мед, цинк, манган, кобалт, йод, селен, флуор) и макроелементи (калций, фосфор, магнезий, натрий, калий).
Макроелементите калций, фосфор и магнезий, както и калий има изключително важна роля при изграждането на костите и поддържането на функцията на нервните клетки, сърцето и мускулите, както и за съсирването на кръвта (калций), микроелементът желязо опосредства дишането във всяка клетка на организма. Тъй като тези минерали се срещат в почти всички храни, при едно добре съставено и балансирано меню възникването на дефицит е малко вероятно. Ако все пак кучето страда от недостиг на някой от жизненоважните минерали, това може да доведе до тежки здравословни проблеми. По-вероятно обаче е да се стигне до предозиране с някои минерали – състояние, което в никакъв случай не може да се счита за по-безопасно от техния недостиг.
Постоянното приемане на излишни количества минерали има токсично въздействие върху организма и може сериозно да увреди здравето на кучето. Така например, трайното приемане на завишени количества фосфор и магнезий може да доведе до образуване на пикочни камъни. Излишъкът от натрий може да предизвика силни мускулни крампи дори да доведе до смърт, ако кучето не поема достатъчно вода.
Вода: може би най-важното нещо
Без вода, никое от горните хранителни вещества не може правилно да разгърне своето действие, така че недостигът на вода е по-опасен от който е да е дефицит на хранителни вещества. Прясната питейна вода е еликсирът на живота – не само за нас, хората, но и за кучетата. Поради това кучето трябва да има постоянен достъп до прясна вода за пиене, включително и извън времето за хранене. В края на краищата постоянната загуба на вода, възникваща в резултат от обичайните телесни функции (уриниране, потене през лапите), трябва да се компенсира.
В тялото на кучето водата има изключително важни задачи: тя разтваря хранителните компоненти в храносмилателния тракт и ги пренася през кръвоносните съдове до тъканите. Освен това, благодарение на водата, токсините в организма се отделят и изхвърлят с урината. За да се изпълняват тези функции, кучето трябва ежедневно да поема вода, като нейното количество възлиза на около 20 до 100 мл на килограм телесно тегло. Тази формула е съвсем груба, а реалната нужда от вода може за варира в много широки граници, в зависимост от редица външни фактори, например температура на околната среда, повече или по-малко движение и др.
За да бъде кучето ви здраво, никога не преставайте да следите количеството вода, което то изпива. Ако имате притеснения, че пие твърде малко, можете да го насърчите с помощта на някои трикове, за да поеме повече вода. Така например, вместо със суха храна, можете да го храните с консервирана, да размесите домашноприготвената храна с вода или пък да добавите малка лъжичка бульон в купата му с вода. Особено за кучетата, страдащи от диария, треска, бъбречно заболяване или диабет, приемането на много вода е жизненоважно.
Внимание: пиенето на прекалено много вода без видима причина (например горещо време, голяма активност или пък повръщане, разстройство) може да бъде признак на сериозно заболяване на кучето. Ако имате опасение, че водата, която кучето Ви изпива, е твърде много, е добре да потърсите съвет от ветеринарен лекар.
Ключът е в правилното съчетаване
Вода, протеини, въглехидрати, мазнини, минерали и витамини: За здравословен и дълъг живот кучето се нуждае от всички хранителни вещества, споменати по-горе. От решаващо значение е те ежедневно да присъстват в правилното количество и съотношение едни към други в храната на кучето. За да установите какво е нужното количество за всяко едно хранително вещество, е необходимо да се анализира всеки отделен случай, като се вземе предвид както възрастта, големината и теглото, така и степента на активност на животното, а също и наличието на евентуални заболявания.
Особено ако кучето ви страда от диабет, наднормено или поднормено тегло или пък има алергия, е необходимо да се състави и строго да се следва подробен хранителен план, така че кучето ви по-скоро да се подобри. Защото пътят към здравето на вашето куче води началото си от неговата купичка за хранене
Внимание: Изборът на специална диетична храна може да окаже подкрепа на естествените функции на организма на Вашето куче. Имайте предвид обаче, че диетичната храна нито може да лекува, нито да предотврати появата на болестите. Правилното хранене на Вашето куче винаги трябва да бъде обсъдено и с Вашия ветеринар. Специална диетична храна ще откриете в онлайн магазина на zooplus.