Малко кученце от приют

Има много сладки кученца, които чакат нов дом в приютите за животни.

В приюта за бездомни животни многобройни сладки кученца очакват да намерят своя нов дом.

Искате да си вземете кученце, като не държите непременно то да е от чиста порода? В такъв случай приютът за домашни любимци е едно много добро решение за Вас!

Има ли в кучешкия приют малки кученца?

Милиони кучета по света нямат свой дом.  Повечето от тях преживяват, шляейки се по улиците. В Европа много кучета и котки в края на краищата попадат в приюта за домашни любимци, където получават шанс да се сдобият с нови стопани. Във Великобритания например средно около 40.000 кучета годишно биват предавани в новите си семейства. В Германия са около 80.000. И обикновено става дума за нечистокръвни животни.

Само че в приютите прииждат все нови и нови животни – бременни женски, кутренца от неосъществили се покупко-продажби, млади кучета, с които стопаните не са успели да се справят. А много приюти работят също и с организации за защита на животните, действащи в чужбина.

Те са се заели да намерят дом за кученца, идващи например от Румъния или Испания, където за бездомните животни почти няма перспектива да живеят дълго и щастливо. Част от тези кучета живеят в приемни домове, имащи договори с приюта. Така че: Да, напълно е възможно в приюта за домашни любимци да се открие малко кученце.!

6 причини да си вземем кученце от приют

Искате да си вземете малко кученце? Приютът за домашни любимци е правилното място, към което да се насочите.

Млади мелези от проверено място

Много от любителите на кучетата не търсят някоя определена порода и нямат нищо против да доведат у дома едно мило малко смесено животинче.

Ако и Вие търсите такова, най-добре е да проверите какво предлага местният приют за домашни любимци! По този начин Вие залагате на сигурно и не подкрепяте непочтените „размножители”. В приюта многобройни кучета от смесени породи очакват да открият своя дом и семейство и заслужават да получат обич и топлина. За съжаление, много от тези животни не са създадени случайно, а напълно съзнателно. Никой не би трябвало да прави подобно нещо. Това се отнася и за хибридните породи, като например лабрадуделът.

Ще получите компетентен съвет

Специалистите от приюта имат дългогодишен опит и богата практика. Те добре познават своите питомци, дори и да става дума за малко кученце или доста младо куче. Специалистите в един добър приют ще отделят достатъчно време за преценка и биха могли да Ви дадат оптимален съвет относно това, кое кученце би било най-подходящо за отглеждане в условията, с които Вие разполагате.

Кученца от приюта: те са добре социализирани

Относно социализацията на малките животинки, хората от приюта също правят всичко по силите си.  Кученцата от приюти за животни често контактуват с множество себеподобни и са много дружелюбни, както към другите кучета, така и към хората. Това в особено висока степен  се отнася за кученцата, гледани в приемни семейства. Последните са почти толкова добър вариант, колкото и домът на професионален развъдник.

Включен е и преглед на здравословното състояние

Без значение дали е младо или пораснало, породисто куче или мелез, мъжко или женско, високо 25 или 55 см: животните от приюта са редовно ваксинирани и обезпаразитявани, а преди да бъдат предадени на новите им стопани преминават през обстоен медицински преглед. Приютите по правило предлагат за осиновяване само здрави животни. При наличие на хронични заболявания това се коментира и уговорката е конкретна за всеки отделен случай.

Така помагате на животно в нужда

Осиновявайки от приют Вие не само променяте целия живот на едно младо куче, като му предлагате бъдеще и перспектива!  Наред  това, с Вашата покупка Вие подкрепяте приюта: таксата остава на разположение на тези, които работят с бездомните животни, и не на последно място – по този начин Вие помагате на животно в нужда.

Благодарност към  усилията на работещите в приюта

Приютите за животни вършат страхотна работа – както гледачите на пълен работен ден, така и многобройните доброволци. Всеки, който избере кученце от приют, подкрепя ценната работа на активистите, отдадени на каузата за защитата на животните.!

Приют или развъдник?

Кученце от приют срещу кученце по частна обява

„Много хубаво“, би си казал някой любител на кучета, „но за същите пари, а дори и за по-малко мога да си намеря прекрасно сладко кученце, смесена порода по обява. Тези кученца също се нуждаят от стопани, а има толкова много такива обяви!“ Замислете се обаче, колко много собственици размножават кучета, без да имат необходимата подготовка и знания за това. В повечето случаи те изобщо не вземат никакви предварителни здравни и профилактични мерки и в един момент или просто „изведнъж” се оказват с бебета кученца за раздаване или пък се опитват да печелят пари от „прираста”. Нито един от двата варианта не трябва да бъдат толерирани – дори ако кученцата изглеждат болнави или пък е очевидно, че за тях не се полагат необходимите грижи. Търсенето стимулира предлагането и обикновено на мястото на кученцето, което сте купили, за да го отървете от лошите условия, в които живее, не след дълго се пръква ново. Ако имате съмнения относно здравословното състояние на животното или условията, в които се отглежда, най- добре е да подадете сигнал за продавача в съответната ветеринарна служба.!

В търсене на мечтаното кученце

Кученцата от приюта за животни са толкова различни и многообразни, какъвто е и самият кучешки свят. Независимо от това дали имате някакви предварителни нагласи или не – най-добре е първо да претърсите местния приют за животни. Дори в момента работещите там да не могат да Ви предложат малки кученца, те са във връзка с различни организации и приемни домове в региона, които пък точно в този момент може да търсят дом за някой свой питомец. Предимството е, че те са разположени наблизо и Вие много лесно можете да си организирате посещение и да се запознаете с кученцето лице в лице. Ако в приютите и защитните организации в региона не успеете да откриете кученце за Вас, потърсете в безкрайния интернет – тук многобройни организации и сдружения за защита на животните предлагат млади животни, които си търсят дом. Бъдете внимателни: покрай незаконната търговия с кученца нараства броят на съмнителни търговци, които се представят за „защитници на животните“, като целта им е да печелят от таксите, заплащани за осиновяване.

© hedgehog94 / stock.adobe.com

Чеклист

Готови ли сте да приемете кученце от приют

Приемайки у дома си кученце от приют Вие променяте целия негов свят. Възможно е дори осиновявайки го да сте спасили живота му.

Въпреки това, решението да вземете куче у дома никога не бива да се взема спонтанно или единствено от състрадание. Защото пристигането на кученцето или младото куче от приюта поставя началото на едно приятелство за цял кучешки живот, но също така е свързано с много отговорности. Така че преди да вземете решение да вземете кученце от приют, обмислете всичко добре – по всяка от следните точки:

Куче за цял живот

Въпреки че средната очаквана продължителност на кучетата варира, е безспорно: вземайки кученце от приюта за домашни любимци, Вие поемате сериозен, дългогодишен ангажимент. Помислете си добре, дали присъствието на куче би се вписало и в по-дългосрочните Ви житейски планове.

Разбира се, няма как да предвидите всичко. Ако обаче Вашата цел е до 2 години да започнете работа на пълно работно време, а професията Ви е такава, че не предполага присъствието на куче на работното  Ви място, би трябвало да разработите план Б.

Кучето изисква много време

Игри, обучение, грижи за козината и дълги разходки: кучето е свързано с голям разход на време, при това всеки ден. Кучето има нужда да излиза навън – включително и когато времето е лошо. Нужно е да отделите много време и на възпитаването – особено на палавите малки кученца и на четирикраките младежи, встъпващи в пубертета. Имате ли достатъчно време, което да посветите на едно куче?

Хайде навън – и в дъжд и в сняг

Когато кучето поотрасне, разходките навън са основният начин то да изразходи енергията си и да се разтовари. И това важи за всеки ден – независимо дали духа силен вятър или вали. Вие обичате да се разхождате само когато е слънчево? В такъв случай може би едно по-възрастно куче, с не толкова голяма нужда от движение, би било по-подходящо за Вас. Някои четирикраки могат да се задоволят и с по-кратка разходка, ако през останалото време стопаните им отделят си достатъчно внимание под друга форма.

Отглеждането на куче струва пари

Не само покупката на самото куче и на основното му оборудване струват пари. Отглеждането ми също е свързано с доста разходи. Кучешката храна,  лакомствата и играчките също са част от тях, както и дължимият данък. За малките кученца е добре също така да посещават кучешко училище. Към разходите за ветеринар спадат най-малкото ежегодните ваксини. А всеки, който има куче трябва да има възможност да поеме и непредвидени разходи за ветеринаро-медицинско обслужване.

Кучето като член на семейството

Кучето трябва да живее в хармония с всички, които живеят в домакинството – и хора и животни. Да се вземе малко кученце от приют е добро решение, така ще разполагате с достатъчно време да го възпитате. Четирикраките бебета бързо свикват с малки деца и с присъствието на други домашни любимци.

И все пак има породи, както и отделни четирикраки индивиди, за които съвместният живот с деца върви по-гладко в сравнение с други. Ако в дома Ви вече живеят и други, по-възрастни, животни, може би едно пораснало куче от приют би било по-добър вариант за Вас. Полът и големината на животното също биха могли да са от значение. Специалистите от приюта за животни ще Ви дадат съвет и насоки.

Безопасна домашна среда

Преди да доведете кученцето у дома се огледайте критично и се убедете, че жилището Ви е напълно обезопасено. Ако четирикракият Ви приятел все още няма изградени хигиенни навици, поне за първите няколко седмици от съвместния Ви живот трябва да махнете килимите от пода. Помислете си и решете, дали на Вашето куче ще му бъде позволено да се качва на дивана и в леглото Ви. След като кученцето пристигне, трябва да проявявате твърдост и да бъдете последователни, в случай, че сте решили,че отговорът на последния въпрос ще бъде „Не“.

Информирайте се добре относно растенията, които са отровни за кучетата.

Кучето променя начина, по който прекарвате свободното си време

Особено в първите седмици след осиновяването, Вашето  кученце от приют не бива да остава за дълго време само. Дори то да може да прекара няколко часа без компания, от тук нататък правилото е: основната част от свободното време се прекарва с кучето – това се отнася както за ежедневието, така и за планирането на годишната отпуска.

Един съвет от нас: потърсете отрано и си намерете гледач на кучета, който може да се грижи за четириногия Ви приятел почасово и дори и за няколко дни. Това ще даде възможност на кученцето постепенно да свикне с неговото присъствие, а и Вие ще знаете, че любимецът Ви е в сигурни ръце.

Информирайте се добре за всички аспекти по темата „Отпуска с куче и без куче“.

Предаването

Когато откриете най-сетне кученцето на своите мечти, работникът от защита на животните, разбира се, ще поиска да Ви опознае малко по-добре, преди да Ви повери някой от техните питомци. В края на краищата тяхната цел е да елиминират вероятността животинчето (отново) да попадне в приюта за животни. Затова след първоначалния разговор и изразения категоричен интерес от Ваша страна към конкретното куче, ще Ви направят контролно посещение у дома, при което работникът от защита на животните ще провери доколко условията, с които разполагате, са подходящи за отглеждане на животното. В случай че живеете под наем, трябва предварително да осигурите и писменото съгласие на наемодателя, в жилището да се отглежда куче. След положителното становище от проверката, можете да се заемете с формалностите.

Уреждане на формалностите

Кучетата от приюта отиват при новия си собственик, след като им е поставен чип, издаден им е имунизационен паспорт и е подписан договор с организацията. В него обикновено е заложено и задължението, кучето да бъде кастрирано, когато порасне. Договорът може да предвижда и глоба, ако това не бъде направено до определен бъдещ момент. Уреждат се и останалите условия по отглеждането на питомеца, като се забранява и предаването му на трети лица. Кученцето може да се премести във Вашия дом най-рано на 8-седмична възраст. Някои любители на животни се изненадват, когато научат, че за кученцето от приют се плаща – в края на краищата на кучето му се предлага нов, истински дом. При това много често кученцата са и по-скъпи, в сравнение с по-отрасналите си събратя, които от дълго време очакват да се появят стопани за тях. Въпреки това, в повечето случаи с тези пари организациите успяват да покрият с само незначителна част от разходите, които са направили до момента на предаването на кученцето. Заплащайки тази сума Вие, като купувач, допринасяте за това и други четирикраки любимци в беда да получат нужната им помощ и обслужване. Повечето организации за защита на животните не отказват помощ и съвет и след като вече сте отвели своя питомец у дома, и с удоволствие биха направили всичко по силите си, да подобрят и да направят съвместното съжителство с Вашето куче по-приятно и безпроблемно.

Изводът: кученце от приют

И така вече сте сигурни, че ще бъде кученце от приют? В такъв случай, потърсете контакт с утвърдена организация за защита на животните. Местният приют за животни би следвало да е мястото, към което да се насочите, ако си търсите малко сладко кученце с нечистокръвен произход. Ако желанието Ви е свързано с конкретна порода, то тогава алтернативата на кученцето от приют би могъл да Ви предложи единствено сериозен развъдник.

Желаем Ви много радост с Вашето кученце от приют!

Нашите най-полезни статии
11 min

Малко кученце от приют

Искате да си вземете кученце, като не държите непременно то да е от чиста порода? В такъв случай приютът за домашни любимци е едно много добро решение за Вас!