Малко кученце от приют
Искате да си вземете кученце, като не държите непременно то да е от чиста порода? В такъв случай приютът за домашни любимци е едно много добро решение за Вас!
© niknikp / stock.adobe.com
Нашийник или нагръдник – кое е по-добро? Това е въпрос, чийто отговор разделя на две общността на собствениците на кучета. При това става въпрос за доста повече от просто самовнушение. Защото дали Вие и кучето Ви ще бъдете по-щастливи, когато използвате нагръдник или пък подходящ по размер нашийник, зависи от цяла редица други фактори.
Нагръдникът, както и нашийникът имат една и съща цел: комбинирани с повод, те ни дават възможност да водим кучето в желаната от нас посока, да го контролираме и да го държим далеч от опасности. В зависимост от характера и темперамента на кучето и неговия водач, върху повода и нагръдника или нашийника възникват различни по големина и посока сили, които често никак не са малки. И точно в това се крие разковничето…
Нашийникът, както показва и самото му название, се поставя около шията на кучето. Дръпването на повода рефлектира директно върху шията и врата на животното, а там са разположени редица важни органи, като щитовидната жлеза, гръкляна, трахеята, кръвоносни съдове и др. Така че водачът има възможност за по-изразено въздействие върху кучето, но едновременно с това се покачва и опасността кучето да бъде наранено. Най-новите проучвания в тази сфера сочат, че продължителното натоварване върху гръбначния стълб и щитовидната жлеза могат да предизвикат хронични възпаления.
Нагръдникът упражнява натиск върху гърдите и гърба на животното. Въздействието на силите, възникващи при дърпане се разпределя много по-равномерно, ежедневната разходка става по-приятна за кучето, а досадните моменти намаляват. Ако обаче нагръдникът е с по-малък от необходимото размер, той пристяга кучето в областта на раменния пояс и ограничава движението на лопатките.
Въздействието на нагръдника и на нашийника върху кучето трябва да бъде минимално по сила. Това е възможно само тогава, когато кучето и неговият водач имат други начини за комуникация, освен подръпването на повода, което пък предполага доста време, прекарано в предварителна подготовка и обучение, особено при по-активните кучета.
Дали нагръдникът или пък нашийникът ще бъдат ефективни, зависи от това доколко добре е тренирано Вашето куче, а също и от Вашата собствена съобразителност. Ако всяка разходка се превръща в състезание по мерене на силите, то тогава е по-добре да инвестирате в такса за добро кучешко училище, вместо в нагръдник или нашийник!
Независимо от това, дали ще се спрете на нагръдник или на нашийник: и в двата случая аксесоарът трябва да е съобразен с възрастта, теглото и големината на Вашето куче. Например нагръдникът трябва да лежи на четири пръста разстояние от лакътната става и в никакъв случай да не се търка под мишниците. Освен това материалът не бива да притиска гръдната кост.
Нашийниците също се предлагат в различни размери и изработени от различни материали. Те трябва да са леки, но здрави и еластични. Различните приспособления за закопчаване улесняват поставянето и нагласянето на размера.
Желаем на Вас и Вашето куче всичко добро, а също и много забавление по време на разходките Ви заедно!
Искате да си вземете кученце, като не държите непременно то да е от чиста порода? В такъв случай приютът за домашни любимци е едно много добро решение за Вас!