Как да накараме кучето да престане да лае

Как да отуча кучето си от навика непрекъснато да лае?

Лаят е естественият начин за комуникиране за кучетата. Ако обаче кучето Ви лае неконтролируемо, трябва да предприемете мерки.

Някои кучета коментират всичко, което се случва наоколо с гръмогласен лай. Разбира се, лаят е част от природата на кучето, това е начинът то да сподели впечатленията си. Но когато в продължение на много време шумът не престава, би трябвало да обърнете по-специално внимание. В тази статия ще Ви дадем някои съвети, как да накарате кучето си да престане да лае 

Колко е нормално да се лае?

Както и при нас, хората, така и при кучетата има по-„разговорливи” и по-мълчаливи. Кучетата от породите чихуахуа, шпитц, мопс, апенцелер зененхунд или овчарските кучета се смятат за по-общителни в сравнение например с дог, санбернар, евразиер или ирландски вълкодав. Въпреки че и между отделните представители на тези породи може да има значителни разликиза всички породи е в сила правилото, че когато лаят е в приемливи граници, и след команда от собственика им кучето спира, то тогава всичко е наред. Но ако кучето Ви лае по всеки преминаващ или посетител и нищо не може да го успокои, вероятно за това има и други причини. 

Да накараме кучето да млъкне: защо всъщност лаят кучетата? 

Факт е, че кучетата не лаят без причина – те го правят, за да се изразят. Ето защо е важно, преди да накарате кучето да престане да лае, да разберете причината за това. Например кучетата се радват, че Ви виждат отново, и го показват. Но кучетата лаят невъздържано и продължително също и в ситуации, в които това не е желателно. В тези случаи те изразяват своето негативно отношение. Типичен пример за такава нежелана ситуация е,  когато кучето започне да лае по някого, когото срещнете на улицата или пък по всеки, който преминава край Вашия двор. 

Несигурност, страх, неудовлетвореност или скука – това са най-честите причини за прекалено дълъг лай Всичко, което може да предизвика емоциите у кучето, може да го накара то да лае по-силно. Ето няколко примера: 

 Прехвърляне на настроения: ако Вие сте нервни, и кучето Ви става по-нервно. 

За повечето кучета охраняването е част от тяхната същност. Те лаят, за да Ви информират за нашествие на Вашата територия – било то извършено от пощальона или от съседа, който е спрял до Вашата къща. 

Някои от ловните кучета също използват лая, за да съобщят, че са попаднали на дивеч. Ето защо не трябва да ни учудва факта, че в сравнение с кучетата от други породи, те имат по-голяма потребност да споделят. Това трябва да се има предвид, за да не стигне до пълно подтискане на стремежа им да лаят, а по този начин – и на цялото им същество. Целта е, посредством обучение, безспирното джафкане да се превърне в кратко делово „съобщение“.

Лаене поради несигурност

Ако Вашето куче лае по други кучета или преминаващи наблизо хора и с гръмогласно „докладва”, когато някой се доближи до Вас или Вашия двор, причината обикновено е, че то се чувства несигурно или се страхува.  

Това се случва най-вече на по-младите кучета. Те възприемат приближаващата се количка или някои от другите кучета като опасни. По принцип непознатата обстановка е това, което плаши животното. 

Много  често причината за несигурност се корени в поведението на стопанина: приближаването на друго куче Ви кара да опънете повода. И кучето започва да си мисли: „Моят човек изпитва известна несигурност, най-добре е да започна отбранителен лай!“ Ключът към успеха в тази ситуация е да се държите уверено и да държите повода здраво.

Лаене от неудовлетвореност или скука

Друга причина за безспирното лаене може да бъде чувството на  неудовлетвореност 

Кучетата, които не са достатъчно ангажирани, използват и най-дребния повод, за да създадат истинска драма, придружена с подобаваща врява. Причината е, че в живота им се случват много малко интересни неща, а те имат нужда да изразходят енергията си. 

Те имат нужда и от ментални стимули – например да заучава разни номера или пък да се справя с малки задачи, поставени му по време на разходката. Провеждането на обучение с цел ограничаване на изблиците на лай има смисъл единствено, ако кучето е ангажирано в  достатъчна степен.

Лаене заради болка  

Разбира се, има кучета за които изброените причини, като несигурност, страх или пък неудовлетвореност просто не се отнасят. Причина за техния безспирен лай  може да се дължи например на хронична болка или друг вид страдание, свързано с някакво заболяване. Например хипофункцията на щитовидната жлеза нерядко е причината за прекомерна плашливост и податливост на стрес. 

Преди да се заемете с  това, да отучите кучето да лае постоянно, добре е да посетите своя ветеринар. Само така можете да сте сигурни, че причината за честото и продължително лаене не е от физическо естество.  

Някои кучета лаят, защото се чувстват несигурни, например докато са на разходка. © Photoboyko / stock.adobe.com
Някои кучета лаят, защото се чувстват несигурни, например докато са на разходка.

Как да отуча кучето си да лае?

Да се знае коя е причината за прекомерния кучешки лай е важно – не само за да бъдем сигурни, че кучето не лае от болка, но също и за да можем успешно да го отучим от този навик. Само ако сте наясно с причините, провокиращи дадено поведение, можете да подберете подходящи методи и средства за борба с него. Важно е също най-напред да отделите известно време и внимателно да наблюдавате кучето си, за да разберете точно в какви ситуации лае то. Много е вероятно анализът на тези ситуации да Ви насочи и към самата причина. Например ако лае по непознати, когато те се доближават към Вас, най-често това е знак, че то иска да Ви защити и предпази. Когато излизате, лаят му най-вероятно означава: „Скучно ми е!“ или пък „Аз съм сам, без моята глутница, и се страхувам“.

Спорт и игри

Дали Вашето куче има нисък праг на търпимост, защото скучае? Ако е така, то се нуждае от повече движение и по-разнообразни занимания. Защото дори и съвременните, чисто семейни кучета имат нужда да бъдат стимулирани физически и ментално 

Повечето кучета биха били напълно доволни, ако ги заведете на дълга разходка, организирате малка игра с апортиране, с душене и търсене на лакомства или пък ако разучите заедно някой по-интересен номер. Ако обаче на Вашето  куче това не му е достатъчно, например защото като някогашно работно куче прелива от енергия и желание за действие, то тогава е най-добре да се опитате да внесете баланс с помощта на някакъв вид кучешки спортАджилити, заучаване на команди, кучешки танци, следване по миризма и много други: при кучешките спортове има по нещо подходящо за всеки тип спортна четирикрака натура. Съвместните занимания неминуемо ще дадат своето благотворно отражение върху Вашите взаимоотношения. Така ще се опознаете по-добре един друг и ще изградите доверие помежду си. Кучетата, които се чувстват физически и ментално разтоварени, са много по-спокойни, проявяват уравновесеност в характера си и не изпитват необходимост да лаят твърде много

Накарайте кучето си да се чувства сигурно

Разбира се, ако причината за постоянното джафкане и ръмжене е това, че кучето се чувства несигурно или го е страх, нещата няма как да се оправят само с разходки и повече игри. С поведението си вие трябва постоянно да внушавате на кучето, че нещата са под Ваш контрол и то не трябва да се безпокои за нищо. Вие трябва, образно казано, да изградите нов вид доверие помежду си, а за това, разбира се е необходимо известно време, а също и дисциплина. Покажете на кучето, че нещата ги решавате Вие и го убедете, че притежавате необходимите самоувереност и суверенитет, за да се  справите сами с каквото и да е предизвикателство. Това, естествено не винаги е съвсем лесно и не се случва от днес за утре. Долните няколко примера имат за цел да Ви дадат някои практични насоки, с които да Ви помогнат да внушите на кучето си: „Не е нужно да лаешаз държа нещата под  контрол!“

Съвети как да вдъхнем увереност на кучето

Съвет № 1 за кучетата, които се чувстват изоставени 

Също така твърд трябва да бъде и подходът към кучетата, които лаят, защото техният човек напуска жилището: лаенето не трябва никога да му носи успех. 

Когато кучето успее да запази спокойствие в тази ситуация, похвалете го. Приучавайте го към това стъпка по стъпка, като го оставяте понякога само за определен интервал от  време. Ако лае, не му обръщайте внимание. Запази ли спокойствие – било то само за миг – похвалете го. Можете да направите това с мили ласкави думи, но похвалата може да бъде и под формата на лакомство 

Когато кучето твърде много  се страхува да остава само, е важно да се започне обучение със съвсем кратки интервали. Най-напред започнете с упражняване на самото излизане: напуснете жилището за 15 секунди, без никаква предварителна подготовка (не си търсете ключовете, не се преобувайте). След това влезте отново, сякаш това е най-нормалното нещо на света. Облечете си връхната дреха, обуйте си обувките, подрънкайте с ключовете и се разположете върху дивана. 

Постепенно увеличавайте времето, което прекарвате отвън. Много важно условие: преди да оставите четирикракия си приятел сам, той трябва добре да се е разтоварил чрез игри или разходки. По този начин, стъпка по стъпка, постепенно ще го отучите да лае. 

Ако кучето твърде много се страхува да остава само, използването на кучешки феромони  може да  се окаже от полза. Феромоните могат да създадат у кучето усещане за сигурност и защитеност. Кучетата-майки излъчват тези вещества около себе си, и те действат успокояващо върху малките кученца. 

Кучешките феромони, които са недоловими за човека и други животни, се предлагат в различни търговски форми – например във вид на каишка, като пулверизатор или спрей.

Съвет № 2 за кучетата, лаещи пред входната врата

Когато на вратата се позвъни и кучето започне ожесточено да лае, повечето стопани се опитват  да го успокоят, като му подвикват високо Тихо! Престани!“. Кучето не разбира значението на думите. То забелязва само, че вие също сте напрегнати и си мисли: „Тук нещата са сериозни!“. Дори ако решите да го погалите, за да го успокоите, това му дава сигнал: „Браво, добре се справяш“. Преди да отворите вратата, най-напред  кажете на кучето, с обич в гласа, но с категоричен тон да заеме полагащото му се място, а именно: зад Вас. Покажете му, че вие сте напълно в състояние да овладеете ситуацията 

Игнорирайте лая 

Когато кучето застане послушно и без да лае, похвалете го. Ако пък продължава да лае, игнорирайте го напълно. Не му обръщайте никакво внимание – нито с думи, нито със зрителен контакт. Посетителят трябва да прави същото. Едва когато кучето спре да лае – дори ако това е само за миг, колкото да си поеме дъх – похвалете го 

Посредством поощряване на желаното поведение и игнориране на нежеланото вие можете да окажете радикално  влияние върху поведението му.

Съвет № 3 за разходките заедно

За да вдъхнете увереност на кучето по време на съвместните Ви разходки, най-напред трябва да го вържете с повод – не като форма на наказание, а един вид като продължение на Вашата покровителстваща ръка. Не оставяйте кучето да Ви тегли напред, темпото и посоката трябва да ги определяте вие. Ако срещнете някого, продължете спокойно да вървите, без да реагирате по какъвто и да е начин. По този начин внушавате на кучето увереност  и му показвате, че неговия лай не е необходим. Не обръщайте внимание на лая на кучето. Вместо това го възнаградете с нещо за хапване, ако запази спокойствие. 

Ако кучето Ви е твърде несигурно или изпитва страх, използването на нашийник, който излъчва кучешки феромони,  би могъл да помогне. Успокояващите летливи вещества могат да свалят част от напрежението у четирикракия Ви приятел. 

Съвет: Воденето на повод също може да помогне срещу неконтролируемото лаене. Защото Вие сте този, който определя темпа и посоката. Прочетете и статията за спокойното водене на повод.

Съвет № 4 за повече увереност и ред в ежедневието на кучето

Общо взето кучетата мечтаят за сигурност и  ясна структура на отношенията. Те се нуждаят от стопанин, който уверено и последователно да им посочва пътя и на когото те да усещат, че могат да се доверят. Вие решавате как да протече денят, а не кучето. Например можете да започвате деня с малко упражнение да послушание и подчинение по време на сутрешната разходка. Обучавайте го на основните команди и го хвалете винаги, когато направи  това, което се изисква от него. Въведете постоянни часове за хранене, за разходка или за съвместни игри и му дайте да разбере, че вие сте поели ръководството 

Тук също е в сила основният девиз в кучешкото възпитаване: игнорирайте нежеланото поведение и поощрявайте положителните прояви с лакомство или забавни съвместни игри.

Съвет №5: Какво да правим със стражевите кучета?

Не бива да се опитвате обаче да изкоренявате напълно навика да лаят на родените кучета-пазачи. Ако сте собственик на такова, Вие трябва да сте наясно, че животното изпълнява задача, която е дълбоко вкоренена в него и генетично заложена. Вместо да полагате усилия  да го отучвате, опитайте се да вкарате лая в приемливи рамки. 

Покажете на кучето си, че сте отбор: то сигнализира за евентуална опасност, а Вие осигурявате безопасността на територията. Как става това? 

Ако кучето Ви започне да лае, отведете го по-навътре и го оставете да легне. А Вие отидете да видите каква е  „опасността“. Отидете до прозореца или до портата, загледайте се внимателно  и после спокойно се върнете обратно при кучето. Така Вие давате знак, че цените неговата бдителност, но запазвате контрола върху ситуацията.

Да отучим кучето да лае: кога си струва да се включите в кучешко училище  

Кученцата и младите кучета могат лесно да бъдат  накарани да променят поведението си с помощта на последователни тренировки и обучение. Колкото по-възрастно е кучето - съответно колкото по-дълго лаенето е било част от техния живот – толкова по-дълго ще трае и процесът на превъзпитание, това е разбираемо 

Не се колебайте да потърсите помощ от специалисти, които са в състояние да предложат индивидуално решение за Вас и Вашето куче. Посещението в кучешкото училище, при ветеринаря или при кучешкия терапевт за мнозина се оказва печелившия ход и проправя пътя към тихото и спокойно съвместно съжителство. 

От помощта от професионален кучешки треньор има полза също и когато Вие не сте сигурни, каква е причината кучето да лае. Когато се разхождате  и срещнете друго куче, често не е категорично ясно дали кучето лае от вълнение, от страх или проявява агресия? Контролираните социални контакти с други животни в присъствието на кучешки треньор  биха могли да Ви помогнат да изясните това. 

Когато човек иска да отучи кучето си да лае, на пръв поглед  нашийниците против лай изглеждат като най-практичното решение: кучето лае и веднага получава наказание под формата на напръскване със спрей. Това би трябвало да го стресне и да го накара да спре. 

Наистина, при някои от кучетата, този метод може да отбележи успех в краткосрочен план. И все пак, възпитателни средства от този вид не могат да служат за отучване на кучето от навика да лае за щяло и нещяло. 

Защо нашийниците против лай не са добра идея? Проблемът е, че с тяхна помощ Вие се борите против симптомите, а не с причината за проявлението им. 

Ако кучето Ви лае, защото се чувства несигурно, напръскването със спрей в ситуация, в която то и без това се страхува, би го направила още по-плахо. Възможно е дори то да престане да лае, но вътрешно паниката ще го е обзела. Ако кучето Ви лае, защото не е получила възможност да се движи и разтовари достатъчно, но ще потърси друг вентил, през който да изпусне пáрата. 

Нашийниците против лай са несъвместими с природосъобразното възпитаване на кучетата, ето в zooplus няма да намерите от тях. 

Нашите най-полезни статии
12 min

Как да накараме кучето да престане да лае

Някои кучета коментират всичко, което се случва наоколо с гръмогласен лай. Разбира се, лаят е част от природата на кучето, това е начинът то да сподели впечатленията си. Но когато в продължение на много време шумът не престава, би трябвало да обърнете по-специално внимание. В тази статия ще Ви дадем някои съвети, как да накарате кучето си да престане да лае