{"url":"https://www.zooplus.bg/spisanie/kucheta/zdrave-i-grizha-za-kucheto/kontratseptsiya-pri-kuchetata","title":"Контрацепция при кучетата","mag_id":329504,"is_single":true,"cat_name":"Кучета","sub_cat_id":157285,"sub_cat_name":"Здраве и грижа за кучето","cat_id":157278}
Ако Ако мъжкото и женското куче живеят заедно, мерките за предпазване от бременност са много важни.
Най-късно когато вашето женско куче се разгони за първи път, а пък мъжкото изведнъж започне да задиря четирикраките дами на съседите, трябва да помислите и да вземете мерки за контрацепцията на вашия любимец. Но по какъв начин бихме могли да предпазим кучката от евентуална бременности какви противозачатъчни средства за мъжки кучета съществуват?
Как да се предпазим от появата на нежелано попълнение?
Колкото и да са сладки малките кученца, повечето собственици, които не отглеждат своите любимци с цел развъждане, с основание биха желали да предотвратят настъпването на една евентуална бременност. Особено собствениците на женско куче изпадат в истински стрес в дните, в които тяхната любимка е разгонена, и събират информация по темата за конрацепцията.
Те отдалеч заобикалят мъжкото куче на съседите, държат кучката вързана на къс повод, обличат й гащички и я пръскат с отблъскващи спрейове. И все пак всички тези мерки не могат да гарантират със сигурност, че няма да се стигне до бременност. Защото не са редки случаите, разгонената кучка сама да избяга от дома си и да намери пътя до пламенния си обожател.
Естествени предпазни мерки
На първо място: не изпадайте в паника – достатъчно е, че кучката ви е леко „побъркана” в момента. Информирайте се относно това как протича самото разгонване и разберете кога точно се падат така наречените „горещи дни“ на вашата четирикрака любимка. Фазата на фертилност и готовност за покриване трае общо взето 5 до 9 дни и при повечето кучета настъпва веднъж или два пъти в годината. Докато през останалото време спокойно можете да си потърсите полянка за разхождане на кучета и изобщо всякакви места с многобройни мъжки екземпляри по тях, то през тези дни трябва да сте много внимателни. Дръжте кучката винаги завързана и я водете на разходка на отдалечени места, където вероятността да срещнете някой „пламенен мъжкар” е по-малка. Отвличайте вниманието на своята кучка през това време с много и разнообразни физически и умствени занимания и направете така, че тя да се вълнува повече от занимателната игра, отколкото от кучето на съседите. Ако у дома отглеждате и мъжко куче, в този период не бива да допускате двете животни да остават без надзор. Можете временно да ги разделите или пък за по-голяма сигурност да ги държите вързани и когато са в къщи. С тези мерки можете да предотвратите забременяването на кучката си по съвсем естествен и напълно безплатен начин.
Противозачатъчни средства за женски кучета
Въпреки всичко казано по-горе, напълно разбираемо е желанието на всеки собственик на куче да заложи на сигурно. Съществуват редица методи и възможности, с които една бременност да бъде предотвратена или прекъсната. Информирайте се добре относно различните начини за контрацепция и не вземайте прибързани решения в полза на един или друг метод, само защото ви се струва удобен или защото е евтин. Здравето и благосъстоянието на вашето животно трябва винаги да стоят на първо място. За да добиете най-обща представа относно различните начини за предпазване, в следващите редове ние ще ви запознаем с най-разпространените от тях и ще обясним предимствата и недостатъците им. Настоящата статия в никакъв случай не може да замени разговора с вашия ветеринарен лекар.
Хормонален метод: инжекции и хапчета
Решението да се предотврати, респективно да се прекъсне една бременност с помощта на хормони има предимството, че се избягва необходимостта от операция и че се запазва способността на животното да забременее в бъдеще – когато хормоналната терапия бъде прекъсната. За собствениците, които все пак искат кучката има някога да роди малки, този метод е за предпочитане пред кастрацията, която е необратима.
Хормонални инжекции: Хормоналните инжекции за кучетата могат да се сравнят с противозачатъчните таблетки при хората. По времето на анеструса (спокойният период, следващ разгонването) на кучката се поставя инжекция, като процедурата се повтаря точно след 5 месеца. Разходите, свързани с този конрацептивен метод са приемливи, а с пропускането на една инжекция, тя веднага е в състояние да забременее. Следва да имате предвид, че редовната употреба на хормони дава многостранни отражения върху организма на кучката. Някои животни сякаш изгубват своята енергичност, стават вяли и апатични и в резултат на това започват и да напълняват.
Анти-хормони: употребата на така наречените анти-хормони съответства на хапчето за след полов акт при хората. Тоест, ако се е стигнало до оплождане, хапчето има за цел да предотврати загнездването на яйцеклетката в стените на матката. Неговото действие трае до около 45-тия ден след чифтосването и в около 90% от случаите води до прекъсване на бременността в рамките на една седмица. Недостатъкът е, че остава риск от 5 до 10 процента, отделни зародиши все пак да оцелеят, при това с тежки увреждания. Освен това цената на този метод е доста по-висока и към него следва да се прибягва само в краен случай.
Други хормонални методи: Терапията с естроген би могла в известна степен да бъде алтернатива на хормоналните инжекции. Този метод е доста сигурен, както и не не много скъп, но при него често възникват гнойни възпаления в матката. Използването на специалните тъканни хормони (простагландини), които се прилагат след 35-тия ден от чифтосването и чиято цел е да изхвърли формираните зародиши, също носи риск от възникване на различни заболявания.
Оперативни методи: стерилизация и кастрация
Съществуват и някои хирургически методи, които предлагат възможност за необратимо елиминиране на възможността за забременяване, приложими в случаите, когато сме категорично сигурни, че от дадена женска не желаем поколение. Една операция под пълна упойка все пак не е дреболия и не се прави между другото. Преценете много добре всички предимства и недостатъци, свързани с тази радикална намеса и изкоментирайте с вашия ветеринарен лекар, дали една такава интервенция е възможна и оправдана за вашето куче.
Противозачатъчни средства за мъжки кучета
Въпреки че за собствениците на мъжки кучета проблемът с нежеланата бременност не стои на дневен ред, те също трябва да се погрижат за това, техните любимци да не се възпроизвеждат неконтролируемо, използвайки съседските кучки. Да се вземат предпазни мерки е наложително, особено за онези четирикраки господа, които са известни със своите самостоятелни похождения, както и тези, които, подвластни на нагона си, реагират твърде агресивно.
Хормонална кастрация с помощта на чип
Хормоналната контрацепция при мъжките кучета, също както при женските, дава възможност да се предизвика временно, хормонално обусловено безплодие. При този тип „химическа кастрация“ под кожата на мъжкото куче се имплантира чип, който отделя хормони и след 4-6 седмици води до преустановяване на отделянето на тестостерон и сперматозоиди за известно време.
Чипът трябва да се подмени след шест до 12 месеца. Когато активното вещество в чипа се изразходи, оплодителните способности на кучето се възстановяват. Този хормонален метод е особено подходящ за възрастни кучета, които не биха понесли упойката при друг вид интервенции, както и при кучета, които проявяват агресивно поведение. Посредством тази „имитирана” кастрация може също да се провери доколко се променя поведението на кучето в резултат на потискането на неговия полов нагон. Цената чип с трайност 6 месеца е около 100 евро, а тази на 12-месечния – до 200 евро. Евентуалните негативни странични ефекти на този метод се изразяват в повишаване на апетита, както и в промяна на структурата на косъма.
Оперативна кастрация
За разлика от хормоналната терапия, която има временен ефект, кастрирането по оперативен начин е необратимо. Както и при женските кучета, при мъжките тази стъпка също трябва да се обмисли много добре. По принцип при мъжките четирикраки хирургическата интервенция е доста по-лека в сравнение с женските.
Кой начин за контрацепция е най-подходящ за моето куче?
Ако вече сте достигнали до извода, че естествените начини за предпазване са недостатъчни за предотвратяване на евентуална бременност, някой от временните или трайните начини за контрацепция могат да ви бъдат от полза. Те със сигурност имат редица предимства, и все ненужната намеса в живота на кучето следва да се избягва.
Информирайте се добре относно това дали за вашия любимец хормоналната терапия или пък операцията са необходими и оправдани. Преценете всички предимства и недостатъци на всички възможни контрацептивни средства и вземете предвид и индивидуалните фактори, като възраст, здравословно състояние и характер на кучето. Решението дали да се вземат някакви мерки и какви да бъдат те, следва да бъде индивидуално за всяко куче.
Франциска Пантелич, Ветеринар
Вече от доста години с опита и експертизата си подкрепям списанието на zooplus. Станах правоспособен ветеринар още през 2009 година, а понастоящем поддържам малка мобилна ветеринарна практика, оперираща в района на Мюнхен.
Сърдечни червеи при кучетата се срещат предимно в района на Средиземно море. Но поради нарасналия пътнически трафик тя се среща все по-често и в останалите части на Европа. Тъй като нелекуваното заболяване от сърдечни червеи (дирофилариоза) може да бъде смъртоносно, за собствениците е важно да вземат мерки за превенция, както и да могат даго разпознаят навреме.